Zakaz oznacza - jak zauważa CNN - że kawy w szkołach nie będą mogli kupować nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele.

Południowokoreańskie Ministerstwo ds. Żywności liczy na to, że zakaz pomoże wypracować u dzieci zdrowsze nawyki żywieniowe. To efekt doniesień, że w czasie sesji egzaminacyjnych w szkołach uczniowie spożywają zbyt dużo kofeiny.

Wcześniej w południowokoreańskich szkołach zakazano już spożywania innych napojów zawierających duże ilości kofeiny - w tym m.in. napojów energetycznych.

Z sondażu przeprowadzonego w 2012 roku na grupie 5400 uczniów szkół średnich w Korei Południowej wynikało, iż 19 proc. uczniów wypijało jeden lub więcej kubków kawy dziennie. Połowa ankietowanych przyznawała, że wypija jakiś rodzaj napoju zawierającego kofeinę rano, aby się przebudzić.

Z badania wynikało, że uczniowie szkół średnich i wyższych są świadomi niebezpieczeństwa wynikającego z nadmiernego spożycia kofeiny, ale mimo to "żyją w realiach, które zmuszają ich do spożywania jej".

Ustawa zakazująca sprzedaży kawy w szkole wejdzie w życie 14 września.

Z badań Amerykańskiej Akademii Pediatrii wynika, że spożycie kofeiny może uszkadzać rozwój systemu nerwowego i krwionośnego u dzieci.