Na odbywający się w Rzymie synod przyjechali hierarchowie Gou Jincai z Chengde (na północny wschód od Pekinu) i Yang Xiaoting. – Zaprosiliśmy go do przyjazdu do Chin. Czekamy na niego – powiedział biskup Guo włoskiemu wydaniu Avvenire.

Pod koniec ubiegłego miesiąca Watykan i Pekin podpisały porozumienie dotyczące mianowania biskupów w Chinach. Szczegóły dokumentu nie są znane, ale uznane je za przełomowe i zapowiadające ponowne nawiązanie (po 50 latach) stosunków między Stolica Apostolską i komunistycznym państwem. Na pewno papież zgodził się cofnąć ekskomunikę nałożona wcześniej na siedmiu biskupów nominowanych przez chińskie władze.

Mimo iż zarówno same negocjacje z komunistami, jak i końcowe porozumienie było krytykowane przez część chińskich hierarchów, przybycie dwóch biskupów z Państwa Środka do Rzymu świadczy o polepszeniu stosunków. Szacuje się, że w Chinach jest ok. 12 mln katolików. Większość z nich należy do kościoła katakumbowego (uznającego papieża), część jednak do założonego przez komunistów Katolickiego Zrzeszenia Patriotycznego.

Nie jest jasne kogo reprezentują przybyli do Rzymu biskupi. Prasa azjatycka uważa, że to hierarchowie nominowani przez papieża, ale amerykański Catholic Herald wyraża wątpliwości. „Chińska partia komunistyczna zaprezentowała swoje nominacje” – piszą Amerykanie, wskazując że Guo Jincai był jednym z ekskomunikowanych wcześniej hierarchów.