Jak podaje CNN, mężczyzna miał także okulary i fałszywą brodę.

Ten sam człowiek był widoczny w ubraniach Khashoggi w słynnym na całym świecie Błękitnym Meczecie kilka godzin po tym, jak ostatni raz widziano go żywego.

Mężczyzna, który pojawia się na wideo, zidentyfikowany został przez urzędnika jako Mustafa al-Madani. Miał być częścią oddziału, który wysłany został, aby zabić dziennikarza w konsulacie w Arabii Saudyjskiej.

Arabia Saudyjska potwierdziła w piątek, że dziennikarz Jamal Khashoggi zginął w wyniku bójki w saudyjskim konsulacie w Stambule. Władze poinformowały, że z powodu tego incydentu zdymisjonowano dwóch wysokich rangą urzędników. Prezydent USA uznał te tłumaczenia za wiarygodne.

Przyznanie Arabii Saudyjskiej nastąpiło przy rosnącej presji ze strony jej zachodnich sojuszników, którzy żądali wyjaśnienia zniknięcia Khashoggiego, a część z nich wzywała do ostrych działań przeciwko Rijadowi.

 

 

- Jesteśmy zdeterminowani, aby odkryć każdy drobny szczegół, jesteśmy zdeterminowani, aby dowiedzieć się o wszystkich faktach i jesteśmy zdecydowani ukarać tych, którzy są odpowiedzialni za to morderstwo - powiedział minister spraw zagranicznych Adel al-Jubeir.

Według tureckiego rządu, 57-letni Madani, który ma podobny wzrost, wiek i budowę do dziennikarza, został wykorzystany jako przynęta. - Nasza ocena nie zmieniła się od 6 października. To było morderstwo z premedytacją, a ciało zostało wyniesione z konsulatu - powiedział urzędnik.

Autopromocja
LOGISTYKA.RP.PL

Branża, która napędza polską gospodarkę

CZYTAJ WIĘCEJ

Madani wyszedł z budynku konsulatu tylnymi drzwiami wraz z domniemanym współsprawcą morderstwa.

Khashoggi, krytyk saudyjskiego następcy tronu, zaginął po przybyciu do konsulatu swojego kraju w Stambule 2 października. Do placówki udał się, aby uzyskać dokumenty niezbędne do zawarcia małżeństwa. Kilka dni później tureccy urzędnicy poinformowali, że według ich wiedzy dziennikarz został zabity w budynku. Arabia Saudyjska aż do piątku zaprzeczała.
W odrębnym oświadczeniu w sobotę saudyjska prokuratura podała, że pomiędzy Khashoggim a ludźmi, z którymi spotkał się w konsulacie, doszło do bójki, która doprowadziła do jego śmierci. "Dochodzenie wciąż trwa, aresztowano 18 obywateli Arabii Saudyjskiej" - czytamy w oświadczeniu.

Tureckie źródła powiedziały agencji Reuters, że władze dysponują nagraniem dźwiękowym, rzekomo dokumentującym morderstwo Khashoggiego w konsulacie. Turecka prorządowa gazeta "Yeni Safak", która twierdzi, że dotarła do nagrań, pisała, że dziennikarzowi podczas przesłuchania odcięto palce, a następnie Khashoggi został ścięty.