Reklama

Muzeum w Hajfie usuwa rzeźbę "McJezusa"

W wyniku protestów społecznych Muzeum Sztuki w Hajfie usunęło z ekspozycji kontrowersyjną rzeźbę "McJezus" - ukrzyżowaną maskotkę McDonalda. Rzeźba wywołała gwałtowne protesty chrześcijan.

Aktualizacja: 17.01.2019 22:07 Publikacja: 17.01.2019 19:14

Muzeum w Hajfie usuwa rzeźbę "McJezusa"

Foto: Twitter/Olana DialRay’Olite

amk

Ronald McDonald to klaun ubrany w żółty kombinezon z logo restauracji McDonald'sa, jedna z pierwszych maskotek tej firmy.

Praca fińskiego rzeźbiarza Jani Leinonena pod tytułem "McJezus"  przedstawia ukrzyżowanego Ronalda McDonalda. Została wystawiona w Muzeum Sztuki w Hajfie, ekspozycja miała trwać kilka miesięcy.

Fin słynie z krytyki konsumpcjonizmu, do czego używa symboli znanych firm.

Na wspomnianej wystawie znalazła się również lalka Barbie jako Matka Boska oraz Ken - Chrystus.

Figura ukrzyżowanego klauna oburzyła chrześcijan.

Reklama
Reklama

Na oburzeniu się nie skończyło - setki demonstrantów starły się z policją, żądając natychmiastowego usunięcia z muzeum rzeźb fińskiego artysty.

Muzeum zostało obrzucone koktajlami mołotowa, jedna osoba została aresztowana.

Protesty, głównie chrześcijańskich Arabów, poparła izraelska minister kultury Miri Regev, uznając dzieło Fina za propalestyńskie i obrażające uczucia religijne. Zagroziła również cofnięcia finansowania dla Muzeum Sztuki w Hajfie.

Regev została skarcona przez ministerstwo sprawiedliwości, które wytknęło jej, że nie ma uprawnień do tego typu działań.

Ostatecznie burmistrz Hajfy Einat Kalisch-Rotem oświadczyła, że po konsultacjach z hierarchami Kościoła rzeźba zostanie wycofana z wystawy.

Reklama
Reklama

Usunięcia swojego dzieła zażądał również jego twórca.

Jani Leinonen oznajmił, że jego rzeźby znalazły się na wystawie bez jego zgody, a on, jako zwolennik BDS - Bojkotu, Dezinwestycji i Sankcji wobec Izraela za okupację Zachodniego Brzegu nigdy by się na ich wystawienie nie zgodził.

Społeczeństwo
Pobór wraca do Europy? Francja szykuje się na trudne czasy
Społeczeństwo
Ludwig A. Minelli nie żyje. Założyciel Dignitas miał 92 lata
Społeczeństwo
Lotnisko w Wilnie zamknięte. To kolejny taki przypadek nad Litwą
Wspomnienie
Nie żyje sir Tom Stoppard, legenda brytyjskiej dramaturgii
Materiał Promocyjny
Startupy poszukiwane — dołącz do Platform startowych w Polsce Wschodniej i zyskaj nowe możliwości!
Archeologia
Przełomowe odkrycia w Taş Tepeler: nowe neolityczne rzeźby zmieniają historię Anatolii
Materiał Promocyjny
Nowa era budownictwa: roboty w służbie ludzi i środowiska
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama