Matheson, autor książki "Zostań pełnym mężczyzną" i twórca kilku programów eksperymentalnych, które dotyczyły "nieprzyzwoitego zainteresowania tą samą płcią", teraz zamierza spotykać się z mężczyznami.

O sprawie poinformował Rich Wyler, założyciel organizacji Ludzie Mogą Się Zmienić, były rzecznik działań na rzecz konwersji homoseksualistów.

"David... stwierdził, że życie jako singiel, w celibacie, nie jest dla niego odpowiednie, więc szuka męskiego partnera" - napisał Wyler. "Przeszedł z bycia biseksualistą do bycia wyłącznie gejem" - dodał.

W późniejszym oświadczeniu Matheson, członek Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich potwierdził słowa Wylera dodając, że czas jaki spędził w heteroseksualnym małżeństwie był dla niego błogosławieństwem.

"Ale przestałem się rozwijać i zacząłem umierać" - dodał. "Nie udawałem przez te wszystkie lata" - zapewnił jednocześnie. Matheson zapewnił również, że nadal "wspiera prawa osób do wyboru w jaki sposób zareagują na swój popęd seksualny i tożsamość płciową". "Korzystając z tej wolności postanowiłem żyć dalej jako gej" - podsumował.

Matheson rozpoczął sesje w czasie których zajmował się konwersją homoseksualistów w 2004 roku. Jak mówił terapia miała charakter psychoterapii i skupiała się na "pomaganiu mężczyznom czuć się bardziej komfortowo ze swoją męskością".

- Dla niektórych ludzi bycie gejem nigdy się nie sprawdzi - mówił w rozmowie z ABC w 2010 roku Matheson dodając, że nie pokryje się z ich systemem wartości. - Dla tych mężczyzn istniejemy, aby pomóc im podejść inaczej do radzenia sobie z popędem seksualnym - dodał.