CDC i urzędnicy zdrowia publicznego badają ogniska salmonelli po tym, jak 163 osoby zachorowały w 43 stanach USA. Infekcje zostały powiązane z kontaktem z drobiem przydomowym. "Nie całuj ani nie przytulaj ptaków, ponieważ może to spowodować przeniesienie zarazków do ust i wywołać chorobę” - apelują władze.

Ostrzegają, że drób, głównie kurczaki i kaczki, może przenosić zarazki salmonelli, nawet jeśli wygląda zdrowo i czysto. Według CDC jedna trzecia osób, które zachorowały podczas ostatnich wybuchów epidemii, ma mniej niż pięć lat. Około 34 osób zostało  od połowy lutego przewiezionych do szpitala. CDC zaleca również mycie rąk po kontakcie z drobiem i zapobieganie dotykaniu ptaków przez dzieci.

Infekcja salmonellą może powodować gorączkę, biegunkę, ból brzucha i wymioty. Większość ludzi wraca do zdrowia bez leczenia, ale cięższe przypadki mogą spowodować nawet śmierć.

Szacuje się, że bakterie salmonelli - które można znaleźć w surowym lub niedogotowanym mięsie, jajach lub innych produktach spożywczych - powodują około 1,35 miliona infekcji w USA każdego roku i 420 zgonów.