Reklama
Rozwiń

Spadek z hipoteką bez PIT

Spadkobierca zapłaci PIT od sprzedaży zadłużonego mieszkania bez uwzględnienia kosztów kredytu spłacanego od czasu jego odziedziczenia.

Publikacja: 10.09.2015 08:43

Spadek z hipoteką bez PIT

Foto: 123RF

Izba Skarbowa w Katowicach, wydając niedawno interpretację o PIT od sprzedaży odziedziczonego mieszkania, po raz kolejny potwierdza, że z taką transakcją nie ma się co spieszyć. Po pięciu pełnych latach kalendarzowych od śmierci spadkodawcy sprzedaż byłaby nieopodatkowana. Wcześniej nie dość, że trzeba zapłacić PIT w wysokości 19 proc., to jeszcze bardzo mało wydatków pomniejsza opodatkowaną kwotę.

Sprawa dotyczy podatnika, który odziedziczył nieruchomość obciążoną kredytem hipotecznym. Prawa i obowiązki spadkodawcy, jak przedstawił we wniosku o wydanie interpretacji, przejął w sierpniu 2012 r., ale raty kredytu spłacał od 12 października 2011 r., tj. od śmierci spadkodawcy. Spadkobierca spłacił kredyt, a następnie w lutym 2014 r. sprzedał odziedziczoną nieruchomość.

Zapytał, czy koszty kredytu (ewentualnie odsetek od kredytu) na nabycie nieruchomości, przejętego i faktycznie spłaconego przez spadkobiercę, można zaliczyć do kosztu uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.

Zgodnie z art. 22 ust. 6c ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości są udokumentowane koszty nabycia lub wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Zdaniem podatnika spłacenie przez niego kredytu mieści się w tej kategorii.

Izba odpowiedziała, że przede wszystkim przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości jest wartość określona w cenie, pomniejszona o koszty zbycia (art. 19 ust. 1). Chodzi o wydatki bezpośrednio związane z zawarciem transakcji, czyli koszty wyceny nieruchomości, prowizje pośredników, opłaty za ogłoszenia.

Dalej izba wyjaśniła, że obok przywołanego art. 22 ust. 6c ustawa o PIT zawiera art. 22 ust. 6d, opisujący zasady rozliczania kosztów sprzedaży nieruchomości nabytych nieodpłatnie. W tym wypadku są nimi udokumentowane nakłady podwyższające wartość nieruchomości w trakcie jej posiadania oraz podatek od spadku.

– Podatnik nie może sobie wybrać, który z tych przepisów chce stosować – odpowiedziała izba. – Spłata takiego (przejętego po spadkodawcy) kredytu w żaden sposób nie mieści się w ustawowych kryteriach kosztów uzyskania przychodu – zwrócił uwagę organ.

Izba podkreśliła też, że przyjmując spadek, zainteresowany przyjął zarówno prawa, jak i obowiązki z niego wynikające.

– Chcąc uniknąć negatywnych konsekwencji otrzymania spadku, wnioskodawca mógł go odrzucić – wskazała izba.

numer interpretacji: IBPB-2-2/4511-182/15/ZuK

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono