Warto zauważyć, iż początkowo planowano pierwsze lądowanie Mastera w Dęblinie na koniec listopada 2016. W październiku we Włoszech dobiegło końca roczne szkolenie sześciu pilotów z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego. Równolegle na lotnisku w Dęblinie zakończono przygotowanie infrastruktury do przyjęcia samolotów.
Należy przypomnieć, że końcowy proces produkcji pierwszych dwóch egzemplarzy, polegający na złączeniu trzech głównych części kadłuba, rozpoczął się w zakładzie Finmeccanica-Alenia Aermacchi w Venegono Superiore na początku lutego 2016 roku.
Pilot trenując w M-346 będzie mógł nauczyć się posługiwania systemami rozpoznania i walki F-16, co znacząco skróci proces szkolenia na F-16 i okres przejściowy, a także dzięki rezygnacji ze szkoleń w USA, cały proces przygotowawczy będzie tańszy.