Dobre wyniki szpitali z regionu: szpital w Gryficach zajął szóste, a Zachodniopomorskie Centrum Onkologii dziesiąte miejsce Obie placówki kończą inwestycje, które podniosą jakość i szybkość leczenia.

W szpitalu w Gryficach dobiega końca budowa lądowiska wyposażonego w nowoczesne systemy nawigacyjne. Niebawem będzie mogło przyjmować nie tylko śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, ale też o wiele większe maszyny służb ratownictwa morskiego i wojska. Dla placówki znajdującej się ok. 30 km od plaż Bałtyku to niezwykle ważna inwestycja.

Szpital bierze też udział w projekcie, który dzięki wykorzystaniu Internetu pozwoli m.in. na przeprowadzanie skomplikowanych operacji, konsultowanie pacjentów czy przesyłanie wyników badań bez względu na odległość. W ramach przedsięwzięcia zwanego telemedycyną (realizuje je kilkadziesiąt szpitali z Polski i Niemiec) szpital kupił już urządzenia niezbędne do przesyłu informacji o stanie zdrowia pacjenta (m.in. rentgen cyfrowy). Łącze o dużej przepustowości ma zostać doprowadzone do 2013 r.

Ranking szpitali - 2010
Ranking szpitali - 2009

Nowoczesny sprzęt kupuje też Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie. Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi do wiosny będzie wyposażane w nowoczesny sprzęt pozwalający na wykrycie nowotworów już we wczesnym stadium. Znajdą się tam m.in. poradnie chemioterapii, radioterapii, chirurgii onkologicznej, dermatologii onkologicznej, ginekologii i profilaktyki chorób piersi.

– Widziałam wiele kobiecych dramatów i jestem przekonana, że dzięki doskonałej kadrze i wyposażeniu będzie można im zapobiec – mówi dyrektor Centrum Krystyna Pieczyńska.

Podkreśla, że jest szczególnie zadowolona z powstającej nowej pracowni leków cytostatycznych stosowanych w chemioterapii. Zostanie tak zorganizowana, aby wykorzystać w całości preparaty używane do ich przygotowania i ochronić farmaceutów przed szkodliwym dla zdrowia wpływem toksyn.

Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi będzie otwarte w maju 2012 r., koszt inwestycji – ok. 50 mln zł – w połowie został pokryty przez Unię Europejską.

W szpitalu zadbano o estetykę. Na klombach i trawnikach rosną krzewy i drzewa, podarowane m.in. przez Ogród Dendrologiczny w Przelewicach. Są wśród nich pięknie kwitnące magnolie i drzewo chusteczkowe.