– Związek Miast Polskich postanowił wysłać w tej sprawie do prezesa Rady Ministrów skargę. Minister zrobił to bez upoważnienia ustawowego i wykroczył poza swoje kompetencje nadzorcze, dlatego zamierzamy prosić premiera o uchylenie tego aktu – poinformował „Rz” Andrzej Porawski, dyrektor biura ZMP.
Rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia tego roku i zaskoczyło wiele samorządów. Znalazły się w nim zobowiązania, które do końca 2010 r. umożliwiały zadłużanie poza ustawowy limit 60 proc. dochodów. [b]Mogą mieć teraz kłopoty, ponieważ po podliczeniu zobowiązań wymienionych w rozporządzeniu przekroczyły ten próg. [/b]Jednocześnie nie jest jasne, czy dotyczy ono jednostek, które skorzystały wcześniej z dodatkowych prawomocnych możliwości, czy też nowych.
[b]Samorządy, chcąc się rozwijać, a czując kaganiec nałożony ustawą o finansach publicznych, wybierają dla siebie korzystne rozwiązania, które mogą budzić wątpliwości.[/b]
[srodtytul]Sąd wyjaśnia[/srodtytul]
Z tego powodu musiał się wypowiedzieć Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu. W wyroku z 13 maja 2010 r. stwierdził, że do długu publicznego nie zalicza się niewymagalnego wynagrodzenia należnego wykonawcy wraz z niewymagalnymi odsetkami od kwoty tego wynagrodzenia, do których zapłaty zobowiązana jest jednostka samorządowa, jeśli umowa o sfinansowanie inwestycji została podpisana w formie forfaitingu polegającego na wykupie samorządowych wierzytelności przez bank i następnie spłaty ich przez kilkanaście lat.