Nowe rozmieszczenie powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych to duże przedsięwzięcie. Konieczna do tego będzie bowiem nowelizacja ok. 160 ustaw i rozporządzeń, w tym o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, o bezpieczeństwie żywności i żywienia oraz o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
379 powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych jest w Polsce
Władze powiatów nie są jednak zainteresowane tym, aby zabierać stacje z ich terenu lub tworzyć oddziały zamiejscowe i zwalniać kadrę pracowniczą – tak jak zamierza to przeprowadzić główny inspektor sanitarny z podległymi mu inspektoratami wojewódzkimi.
Szybkie poprawki bez konsultacji
Na Dolnym Śląsku wrze wśród starostów. Nie spodobał im się pomysł, który wstępnie zaproponował im wojewódzki inspektor sanitarny. W myśl tego planu miałby powstać region wrocławski, czyli miejski sanepid we Wrocławiu z oddziałami zamiejscowymi, m.in. w powiatach: milickim, trzebnickim, oleśnickim i oławskim.
– Zmiany są potrzebne, ale w ten sposób stawia się nas przed faktem dokonanym. Nikt z nami wcześniej nie rozmawiał, a teraz nagle inspektor pokazuje nam plan likwidacji stacji. Nie zgadzamy się na to – mówi Jacek Dudkowiak, asystent starosty milickiego.