Uchwała z 28 lutego 2012 r. Rady Miejskiej w Jeleniej Górze, powołująca spółkę Termy Cieplickie ze 100-proc. udziałem miasta, musi być ponownie przeanalizowana – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Termy Cieplickie to zespół basenów rekreacyjnych i termalnych budowany za 50 mln zł przy wsparciu funduszy unijnych. Ma być uruchomiony w pierwszym półroczu 2014 r.
Uchwała w § 23 stwierdzała, że spółka będzie prowadzić działalność operatora infrastruktury rekreacyjno-turystycznej, wytworzonej w projekcie „Termy Cieplickie – Dolnośląskie Centrum Rekreacji Wodnej". Wykonanie uchwały powierzono prezydentowi Jeleniej Góry. W akcie założycielskim znalazły się działalność gastronomiczna, handlowa, a także poszukiwanie wód termalnych.
Uchwałę zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu wojewoda dolnośląski. Stwierdził, że gmina może prowadzić działalność gospodarczą wykraczającą poza zadania użyteczności publicznej, ale wyłącznie w przypadkach określonych w odrębnej ustawie. Tu: w art. 10 ustawy o gospodarce komunalnej.
Rada Miejska odpowiedziała, że skarga dotyczy w istocie aktu założycielskiego spółki. Rada nie uczestniczyła w jego sporządzaniu. Jest uprawniona wyłącznie do utworzenia spółki, a nie do wskazywania jej szczegółowych zadań.