Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowało projekt nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Proponuje w nim zastąpić obecne narzędzie wsparcia dróg powiatowych i gminnych, czyli dotacje z Narodowego Programu Przebudowy dróg Lokalnych, dotacjami ze specjalnie utworzonej w budżecie państwa rezerwy celowej.
Zmiana ta jest związana z tym, że obecna, już druga edycja popularnych schetynówek kończy się w 2015 r.
Zgodnie z projektem rezerwa celowa przeznaczona na inwestycje na drogach lokalnych w 2016 r. ma wynosić 900 mln zł (rok bazowy). W kolejnych – nie mniej niż w roku bazowym. Wiadomo również, z jakich środków celowa rezerwa drogowa zostanie sfinansowana. Utworzą ją głównie wpłaty z Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, które zostały zobowiązane do odprowadzania do budżetu państwa 2 proc. przychodów uzyskanych ze sprzedaży drewna. A także środki budżetu państwa.
Jak zapowiada projektodawca, nowy mechanizm będzie w dużej części opierał się na funkcjonującym obecnie Narodowym Programie Przebudowy Dróg Lokalnych. Oznacza to, że z rezerwy celowej nadal będzie dofinansowywana budowa i przebudowa dróg lokalnych, a także skrzyżowań tych szos z drogami krajowymi, jeśli obowiązek ich wykonania będzie spoczywał na jednostce samorządu terytorialnego. Znany jest również poziom współfinansowania ze środków budżetu państwa takich inwestycji, który nie przekroczy 50 proc. kosztów realizacji zadania.
Również zasady podziału rezerwy celowej będą zbliżone do tych obowiązujących przy podziale środków z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Oznacza to, że zasady podziału będzie corocznie określał minister właściwy ds. transportu. Będą opiniowane przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.