Wynagrodzenie to też mienie gminy

Prowadzenie działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego może polegać również na wykonywaniu usług na rzecz gminy, za które ta wypłaca wynagrodzenie.

Publikacja: 25.11.2014 09:08

Wynagrodzenie to też mienie gminy

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Konsorcjum firm A i B wygrało zorganizowany przez gminę Aleksandrów Łódzki przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Prezesem spółki A jest radny tej gminy. Posiada on również połowę udziałów w spółce.

Wojewoda łódzki uznał zatem, że radny zarządza działalnością gospodarczą z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której sprawuje mandat. Tym samym narusza art. 24f ustawy o samorządzie gminnym. W konsekwencji – po bezskutecznym wezwaniu Rady Aleksandrowa Łódzkiego do stwierdzenia, że mandat radnego wygasł – wojewoda wydał stosowne zarządzenie zastępcze.

Zostało  zaskarżone do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Samorząd argumentował, że odpady komunalne nie stanowią mienia komunalnego. Ponadto wykazywał, że otrzymywane przez konsorcjum wynagrodzenie za wykonaną zgodnie z umową usługę również nie jest mieniem komunalnym, a to dlatego, że z chwilą jego wypłaty staje się ono własnością konsorcjum.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi skargę gminy oddalił (sygn. III SA/Łd 350/14). W uzasadnieniu podniósł, że o ile nie budzi żadnej wątpliwości, że odpady komunalne mienia komunalnego nie stanowią, o tyle wynagrodzenie wypłacane konsorcjum za wykonane usługi stanowi mienie komunalne w rozumieniu art. 44 kodeksu cywilnego. A to dlatego, że środki pieniężne, z których jest ono wypłacane, stanowią mienie komunalne.

Gmina zaskarżyła wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten jednak skargę Aleksandrowa Łódzkiego oddalił (wyrok z 24 listopada 2014 r., sygn. II OSK 2892/14).

– Artykułu 24f ustawy o samorządzie gminnym nie należy interpretować zawężająco – uzasadniał Leszek Kamiński, sędzia NSA, sprawozdawca w sprawie. – Użyte w jego treści sformułowanie „z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy" oznacza zarówno dysponowanie tym mieniem, jak i przyjmowanie tego mienia w rozliczeniu za usługi – wyjaśniał sędzia Kamiński.

Naczelny Sąd Administracyjny w swoim orzeczeniu wskazał ponadto, że do naruszenia art. 24f ustawy o samorządzie gminnym doszło w rozpatrywanej sprawie już w momencie podpisania umowy obligacyjnej przewidującej, że w zamian za wykonane usługi konsorcjum otrzyma wynagrodzenie. Inne rozumowanie umożliwiałoby zarządzanym przez radnych podmiotom start w organizowanych przez gminę przetargach.

sygnatura akt: II OSK 2892/14

Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Sądy i trybunały
Student po IV roku prawa wie wszystko, co potrzebne, by być asystentem sędziego
Zawody prawnicze
Ewa Wrzosek ukarana. Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym zdecydował
Sądy i trybunały
Sędzia Koska-Janusz jednak poprowadzi proces ws. Funduszu Sprawiedliwości
Sądy i trybunały
Dariusz Mazur tłumaczy powody nagłej wolty Ministerstwa Sprawiedliwości