Do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym opracowany przez ministra infrastruktury i rozwoju.
Jego podstawowym celem jest realizacja postulatów zapisanych w Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030, czyli m.in. zapobieganie rozlewaniu się miast. Służyć ma temu m.in. skierowanie strumienia inwestycji na tereny już zagospodarowane. A dzięki wprowadzeniu regulacji, które poprzez niwelowanie obecnie występujących barier, w tym barier finansowych, będzie zachęcał gminy do uchwalania planów miejscowych, co przyczyni się do przywracania ładu przestrzennego.
Przekierowanie strumienia inwestycji budowlanych na tereny przygotowane do zabudowy i wyposażone w infrastrukturę techniczną i społeczną
Zamierzenie to zostanie zrealizowane poprzez wprowadzenie mechanizmów zachęcających gminy do uchwalania planów miejscowych. Zmienią się także zasady wydawania decyzji o warunkach zabudowy (WZ). Projekt wprowadza także katalogu zasad planowania nowej zabudowy, wywodzących się z idei tworzenia miasta zwartego i niskoemisyjnego, ładu przestrzennego, efektywnego gospodarowania przestrzenią oraz zachowania walorów ekonomicznych przestrzeni.
Rozwiązania te będą stanowiły swoiste zabezpieczenie interesów inwestorów i procesów inwestycyjnych indywidualnych i publicznych – zwiększy się bezpieczeństwo efektywnej realizacji inwestycji, a także zabezpieczenie interesów użytkowników nowopowstałych budynków mieszkaniowych, w zakresie wygodniejszego dostępu do usług publicznych.