Planowanie przestrzenne miast – nadchodzi rewolucja

Miasta mają być zwarte, niskoemisyjne. Natomiast obowiązkiem władz lokalnych będzie przede wszystkim prowadzenie efektywnej gospodarki przestrzenią

Aktualizacja: 04.04.2015 13:41 Publikacja: 04.04.2015 13:30

Planowanie przestrzenne miast – nadchodzi rewolucja

Foto: www.sxc.hu

Do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym opracowany przez ministra infrastruktury i rozwoju.

Jego podstawowym celem jest realizacja postulatów zapisanych w Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030, czyli m.in. zapobieganie rozlewaniu się miast. Służyć ma temu m.in. skierowanie strumienia inwestycji na tereny już zagospodarowane. A dzięki wprowadzeniu regulacji, które poprzez niwelowanie obecnie występujących barier, w tym barier finansowych, będzie zachęcał gminy do uchwalania planów miejscowych, co przyczyni się do przywracania ładu przestrzennego.

Przekierowanie strumienia inwestycji budowlanych na tereny przygotowane do zabudowy i wyposażone w infrastrukturę techniczną i społeczną

Zamierzenie to zostanie zrealizowane poprzez wprowadzenie mechanizmów zachęcających gminy do uchwalania planów miejscowych. Zmienią się także zasady wydawania decyzji o warunkach zabudowy (WZ). Projekt wprowadza także katalogu zasad planowania nowej zabudowy, wywodzących się z idei tworzenia miasta zwartego i niskoemisyjnego, ładu przestrzennego, efektywnego gospodarowania przestrzenią oraz zachowania walorów ekonomicznych przestrzeni.

Rozwiązania te będą stanowiły swoiste zabezpieczenie interesów inwestorów i procesów inwestycyjnych indywidualnych i publicznych – zwiększy się bezpieczeństwo efektywnej realizacji inwestycji, a także zabezpieczenie interesów użytkowników nowopowstałych budynków mieszkaniowych, w zakresie wygodniejszego dostępu do usług publicznych.

Zwiększenie kontroli społecznej w procesie planowania przestrzeni.

Kolejną zmianą jest wprowadzenie do procesu planowania konsultacji z mieszkańcami na etapie prac planistycznych przed przygotowaniem projektu planu. Umożliwi to lepsze poznanie oczekiwań i potrzeb mieszkańców oraz dostosowanie do nich propozycji planistycznych. Angażowanie społeczności na wczesnych etapach prac zmniejszy ryzyko konfliktów na kolejnych etapach procesów inwestycyjnych.

Wdrażanie dyrektywy INSPIRE - I etap

Celem projektowanej regulacji jest wprowadzenie rozwiązań prawnych służących włączeniu danych planistycznych do infrastruktury informacji przestrzennej.

Wzmocnienie planowego gospodarowania przestrzenią

Realizacja celu nastąpi poprzez wprowadzenie m. in. wymogu oparcia się w procesach planistycznych na planach rozwojowych gminy, prognozach demograficznych, chłonności terenów już przeznaczonych pod zabudowę i częściowo zabudowanych oraz możliwościach realizacji przez gminę infrastruktury technicznej i społecznej, a także poprzez uspójnienie treści decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu z polityką przestrzenną gminy.

Określenie zasad efektywnego gospodarowania przestrzenią, w tym zasad miasta zwartego, niskoemisyjnego, przyjaznego pieszym i rowerzystom

Proponuje się wprowadzenie katalogu podstawowych zasad, które będą uwzględniane w procesie planistycznym i będą sprzyjać racjonalnemu zagospodarowaniu przestrzeni. Jednocześnie wprowadza się rozwiązania prawne w ustawach powiązanych, które urealnią przełożenie zasad planistycznych na praktykę realizacji inwestycji.

Przychody i koszty gmin związane z ich działaniami planistycznymi

Realizacja nastąpi poprzez zrównanie terminu możliwości dochodzenia odszkodowań i opłaty planistycznej, które są związane z wejściem w życie planu miejscowego, oraz modyfikację przepisów ustawy, dotyczących odpowiedzialności odszkodowawczej gminy.

Modyfikacja ta polega na zniwelowaniu obecnego, swoistego automatyzmu przy określaniu odpowiedzialności finansowej gminy za wszelkie treści planu miejscowego, niezależnie od źródła ich pochodzenia oraz faktycznego wystąpienia szkody.

Podniesienie jakości planów miejscowych i usprawnienie procesu ich uchwalania

Realizacja nastąpi poprzez wprowadzenie zmian w procedurze uchwalania studium i planu miejscowego. Zmiany polegają na umożliwieniu podmiotowi dysponującemu nieruchomością budowlaną wykonania na własny koszt infrastruktury technicznej (której realizacja jest zadaniem własnym gminy) i następnie do jej bezpłatnego przekazania gminie. Będzie on mógł także wnioskować do gminy o wszczęcie postępowania w przedmiocie uchwalenia bądź zmiany planu miejscowego.

Projekt wzmocnią także rolę zarządców infrastruktury transportowej oraz Państwowej Straży Pożarnej w procesie planowania przestrzennego.

Ponadto projekt stanowi wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego stwierdzającego niezgodność z Konstytucją RP ustawy o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych (wyrok z 18 grudnia 2014 r. sygn. K 50/13).

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr