Rada gminy nie może upoważnić zarządu spółki komunalnej ani też kierownika gminnej jednostki czy zakładu budżetowego do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej w sprawach dotyczących opłaty śmieciowej. Tak wynika z podjętej 19 grudnia 2016 r. uchwały siedmiu sędziów NSA (sygn. akt II FPS 3/16). Dla miast, które jak Białystok, Kraków, Sopot czy Wrocław powierzyły gospodarowanie odpadami spółkom czy jednostkom albo zakładom budżetowym, może to oznaczać duże problemy.
Uchwały do zmiany
– Co prawda uchwały NSA nie są źródłem powszechnie obowiązującego prawa, a w konsekwencji nie wiążą organów gmin czy powiatów, ale mogą na ich działania wpływać pośrednio – wskazuje Stanisław Bułajewski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. – Uchwały takie wiążą bowiem sądy administracyjne, które orzekając w sprawie uchwał przekazujących zarządzanie odpadami komunalnymi spółkom, zakładom (jednostkom) budżetowym, będą musiały brać pod uwagę stanowisko NSA z 19 grudnia 2016 r. – dodaje prawnik.
– Dlatego gminy powinny ustalić, czy możliwa jest (a jeśli tak, to w jakim zakresie) zmiana po stronie organu prowadzącego postępowanie np. w sprawie opłat za śmieci oraz jakie są jej skutki – wskazuje Maciej Kiełbus, partner w kancelarii Dr Krystian Ziemski & Partners. – Powinny też ustalić, czy właściciele nieruchomości muszą składać nowe deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami – mówi „Rz". I dodaje, że zmiany organizacyjne mogą się wiązać z koniecznością przeniesienia pracowników. – Co może być problemem w przypadku relacji spółka komunalna – urząd gminy – wskazuje Maciej Kiełbus.
Miasta badają
– Wydział Gospodarki Komunalnej UM Krakowa wystąpił do radców prawnych Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Sp. z o.o. oraz Wydziału Podatków i Opłat UM Krakowa o opinię w sprawie dalszego obowiązywania uchwały rady w sprawie upoważnienia zarządu MPO Sp. z o.o. do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi – informuje Monika Chylaszek, rzecznik prasowy Krakowa.
Po ich otrzymaniu władze Krakowa zadecydują o dalszych działaniach w sprawie zasad zarządzania systemem gospodarowania odpadami.