Na połączonym posiedzeniu Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Administracji i Spraw Wewnętrznych 22 marca odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych (druk sejmowy nr 1324).
To kolejna próba likwidacji stanowisk doradców i asystentów wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) starostów i marszałków województw.
– Proponujemy, aby z dniem wejścia w życie niniejszego projektu rozwiązane zostały istniejące w urzędach gmin, starostwach powiatowych oraz urzędach marszałkowskich tzw. gabinety polityczne, a tym samym nastąpiło rozwiązanie z mocy prawa umów o pracę zawartych z osobami zatrudnionymi na stanowiskach doradców i asystentów – mówi Tomasz Jaskóła, poseł Kukiz'15, reprezentujący wnioskodawców. – Likwidując tylko te stanowiska, pozwolimy zaoszczędzić ponad 50 mln zł rocznie wszystkim jednostkom samorządu terytorialnego – argumentował poseł.
Posłowie połączonych komisji jednak przekonać się nie dali i zadecydowali o odrzuceniu projektu w pierwszym czytaniu. I nie pomogła nawet zapowiedziana przez Dobrosława Dowiata-Urbańskiego, szefa służby cywilnej, pozytywna opinia Rady Ministrów o tym przedłożeniu.
– To nie jest jeszcze oficjalne stanowisko Rady Ministrów, jedynie przygotowany przez resort administracji i spraw wewnętrznych jego projekt, ale konkluzja jest taka, że rząd odnosi się do tego przedłożenia pozytywnie – mówił Dobrosław Dowiat-Urbański.