Rozliczenie VAT w ramach związku międzygminnego

Rozliczenie świadczeń w ramach porozumienia międzygminnego nie podlega VAT.

Publikacja: 04.04.2017 05:40

Rozliczenie VAT w ramach związku międzygminnego

Foto: 123RF

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 14 grudnia 2016 r., sygn. 3060-ILPP2-1.4512.106. 2016.2.AS rozstrzygnął kwestię zasad traktowania dla potrzeb VAT rozliczeń z tytułu zadań wykonywanych na podstawie porozumienia międzygminnego przez gminę na rzecz własną oraz na rzecz gmin objętych porozumieniem. Omawiana interpretacja została wydana na wniosek gminy, która na podstawie przepisów ustawy o samorządzie gminnym zawarła z innymi gminami wchodzącymi w skład aglomeracji, rozumianej jako obszar funkcjonalny tworzony przez poszczególne gminy, porozumienie w celu realizacji wspólnej strategii rozwoju. Zadania realizowane w ramach porozumienia będą korzystały z dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Jak wskazała gmina, na mocy porozumienia możliwe jest przekazanie zadań własnych gminy innej gminie. W efekcie gmina przejmująca zadania na podstawie porozumienia, wykonuje je we własnym imieniu, ale na rzecz swoją oraz gminy przekazującej zadania, a z drugiej strony gmina przekazująca zadania jest zobowiązana do pokrycia kosztów ich wykonania.

Gmina podkreśliła, że z zawartego porozumienia nie wynikają żadne świadczenia na rzecz gmin uczestniczących w porozumieniu. Wnioskodawca jest zobowiązany do powołania jednostki organizacyjnej pn. Instytucja Pośrednicząca Aglomeracji W. (dalej: „IPAW"), do której zadań należą w szczególności: przeprowadzanie naboru i oceny wniosków o dofinansowanie, zawieranie umów o dofinansowanie projektu z wnioskodawcami, których projekty zostały wybrane do dofinansowania, rozliczania podpisanych z beneficjentami umów o dofinansowanie projektu oraz monitorowanie postępów realizacji projektów realizowanych przez beneficjentów w zakresie finansowym i rzeczowym. Rozliczenie dofinansowań udzielanych przez IPAW odbywa się w ten sposób, że 85 proc. kosztów projektu jest pokrywane ze środków Unii Europejskiej w ramach RPO, a pozostałe 15 proc. pokrywają gminy uczestniczące w porozumieniu w udziałach określonych ww. porozumieniem. Zdaniem gminy, środki otrzymywane od pozostałych uczestników porozumienia na funkcjonowanie IPAW stanowią dotację celową na pokrycie kosztów funkcjonowania jednostki i dokumentowane są notami księgowymi. Dodatkowo, gmina jako instytucja pośrednicząca w rozumieniu ustawy o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności, finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020, zawarła porozumienie z instytucją zarządzającą RPO, na mocy którego przejęła część zadań z zakresu zarzadzania, kontroli i monitorowania RPO.

Na tle tak zaprezentowanego stanu faktycznego gmina zwróciła się z wnioskiem o potwierdzenie, czy wykonywane przez nią zadania wynikające z zawartego porozumienia na rzecz swoją oraz pozostałych uczestników porozumienia, a także zadania powierzone gminie przez instytucję zarządzającą RPO nie podlegają opodatkowaniu VAT.

Przedstawiając swoje stanowisko gmina stwierdziła, że realizując ww. zadania nie wykonuje usług w rozumieniu ustawy o VAT. Na poparcie swojego stanowiska gmina odwołała się do przepisów ustawy VAT określających przedmiot opodatkowania, w świetle których doszła do wniosku, iż w zaistniałej sytuacji nie dochodzi do wykonania świadczenia przez gminę na rzecz innych gmin, ponieważ wnioskodawca występuje jedynie w roli pełnomocnika w pozyskiwaniu środków na finansowanie projektu będącego wspólnym celem gmin tworzących ww. aglomerację.

Dodatkowo gmina powołała się na interpretację dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 23 czerwca 2010 r., IPPP1-443-383/10-4/AS, która wprawdzie dotyczyła rozliczeń w ramach konsorcjum, ale wnioski z niej płynące znajdują zastosowanie do sytuacji gminy. Jak bowiem wskazała gmina w obydwu przypadkach środki finansowe są przekazywane przez poszczególne gminy w formie refundacji poniesionych wydatków, celem czynienia wspólnego przedsięwzięcia.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uznał stanowisko gminy za prawidłowe. W treści uzasadnienia organ podatkowy, podobnie jak wnioskodawca, odwołał się do porównania rozliczeń w ramach porozumienia międzygminnego do rozliczeń w ramach umowy konsorcjum. Organ uznał, iż trudno doszukać się bezpośredniego związku pomiędzy przekazaniem (wydaniem) przez lidera efektów projektu gminom w nim uczestniczącym a kosztami, które te gminy ponoszą jako wkład w projekcie. Zatem w ocenie organu wykonywane przez gminę zadania wynikające z zawartego porozumienia na rzecz swoją oraz pozostałych uczestników porozumienia, a także zadania powierzone gminie przez instytucję zarządzającą RPO nie podlegają opodatkowaniu VAT.

Komentarz eksperta

Janina Fornalik, doradca podatkowy, partner w MDDP

Moim zdaniem stanowisko dyrektora izby skarbowej przedstawione w omawianej interpretacji indywidualnej jest słuszne. Zastosowana przez organ analogia do umowy konsorcjum jest uzasadniona. Związek międzygminny w istocie stanowi specyficzną strukturę utworzoną przez samorządy w celu wspólnego wykonywania zadań publicznych, na podstawie przepisów ustawy o samorządzie gminnym, w drodze porozumień zatwierdzanych następnie uchwałami rad tych gmin. Związki tworzy się w celu efektywniejszego wykonywania zadań z zakresu administracji publicznej, mają one więc charakter wspólnego przedsięwzięcia. Rozliczenia dokonywane w ramach związku, analogicznie jak między członkami konsorcjum, nie powinny podlegać opodatkowaniu VAT, ponieważ nie dochodzi w tym zakresie do wzajemnych świadczeń – świadczenia usług za wynagrodzeniem. Czynności opodatkowane może natomiast świadczyć związek międzygminny na rzecz podmiotów zewnętrznych, jeśli wykonywane przez niego usługi są objęte opodatkowaniem, np. działania z zakresu transportu publicznego, dostawy wody i odprowadzania nieczystości.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr