Ustawą z 22 czerwca 2017 r. o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2017 r., poz. 1595) ustawodawca istotnie znowelizował zamieszczone w ustawie z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU z 2016 r., poz. 2134 ze zm.) przepisy o ochronie drzew, krzewów i zieleni. Nowelizacja ta, pozornie nieznaczna, bo dotyczy tylko usuwania drzew i krzewów z nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków, w istocie pociąga za sobą bardzo poważne konsekwencje.
Najistotniejsze jest nadanie przepisowi art. 36 ust. 1 pkt 11 ustawy o zabytkach nowego brzmienia: pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków wymaga teraz podejmowanie innych niż wskazane w pkt 1–10 działań, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu zabytku wpisanego do rejestru, w tym usuwanie drzew lub krzewów z nieruchomości, z wyjątkiem prowadzenia akcji ratowniczej przez jednostki ochrony przeciwpożarowej lub inne właściwe służby powołane do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. W art. 3 ustawa nowelizacyjna zmienia kilka przepisów ustawy o ochronie przyrody. Najistotniejsze to:
- zmiana ust. 1 w art. 83 stwierdzającym, że usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia, polegająca na tym, że po wyrazach „z terenu nieruchomości" dodano wyrazy „lub jej części niewpisanej do rejestru zabytków",
- dodanie po ust. 1 w art. 83 nowego ust. 1a w brzmieniu: „Usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków może nastąpić po uzyskaniu pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków wydanego na podstawie art. 36 ust. 1 pkt 11 ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami",
- zmiana ust. 1 w art. 83a, który przed nowelizacją stanowił: „Zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta, a gdy zezwolenie dotyczy usunięcia drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków – wojewódzki konserwator zabytków", a po nowelizacji stanowi: „Zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta".