Pobyt w nich jest bowiem bezpłatny. Do zadań własnych rad powiatów lub gmin będzie należało określanie zasad odpłatności za czas spędzony w ośrodkach wsparcia i mieszkaniach chronionych. Tak wynika ze znowelizowanej przez Sejm ustawy o pomocy społecznej, która ma charakter doprecyzowujący.

Nad ośrodkami interwencji kryzysowej będzie sprawował nadzór starosta z pomocą powiatowego centrum pomocy rodzinie. Nadzorem obejmie on też działalność rodzinnej opieki zastępczej, ośrodków adopcyjno-opiekuńczych, jednostek specjalistycznego poradnictwa, w tym rodzinnego, oraz ośrodków wsparcia, domów pomocy społecznej i placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Pozostałe zmiany usuwają wątpliwości dotyczące obliczania zmiany dochodu, która nie wpływa na wysokość świadczenia pieniężnego z pomocy społecznej, a tym samym nie powoduje konieczności zmiany decyzji administracyjnej.

Tak więc zmiana dochodu osoby samotnie gospodarującej lub rodziny w trakcie pobierania świadczenia pieniężnego z pomocy społecznej nie wpływa na wysokość wsparcia, jeśli kwota zmiany nie przekroczyła 10 proc. odpowiednio dla kryterium dochodowego: dla osoby samotnie gospodarującej lub na osobę w rodzinie.

Również w wypadku odpłatności za świadczenia niepieniężne wahania w dochodzie nieprzekraczające 10 proc. nie będą powodowały zmiany w ponoszonych kosztach. Ustawa trafiła teraz do Senatu.