To tylko jedna z ważnych zmian w projekcie gruntownej nowelizacji ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Przygotowało go Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Projekt jest kolejną już w ostatnich latach próbą poprawy wykorzystywania pieniędzy z Unii Europejskiej oraz usprawnienia mechanizmów sterowania rozwojem cywilizacyjnym w Polsce.
Proponuje się w nim istotną przebudowę obecnej hierarchii dokumentów strategiczno-programowych. Podstawowymi elementami spójnego systemu mają być długookresowe – na co najmniej 15 lat – strategie: rozwoju kraju oraz rozwoju przestrzennego kraju, określające wyzwania, scenariusze oraz wizje, w tym zagospodarowania przestrzennego. Niżej mają być obejmujące od trzech do 15 lat średniookresowe strategie: rozwoju kraju oraz spójności społeczno-gospodarczo-terytorialnej (ustalałyby sposoby wykorzystania funduszy z Unii Europejskiej).
Ich realizacji służyłyby: strategie rozwoju (regionów, sektorów gospodarki lub dziedzin życia społecznego, przestrzennego) oraz programy.
Projekt zakłada powiązanie planowania strategicznego z wieloletnim programowaniem budżetowym.
Przewiduje przygotowanie wspólnie przez ministra rozwoju regionalnego oraz finansów – dopasowanego do strategii średniookresowej – wieloletniego szacunkowego planu finansowego rozwoju kraju. Plan ma ustalać limity wydatków publicznych na działania prorozwojowe – z podziałem na źródła, województwa, priorytety. Byłby podstawą do określania tych wydatków w ustawie budżetowej.