Prawo pierwokupu zostało uregulowane w przepisach kodeksu cywilnego (596 – 602). Zgodnie z art. 596 k.c., jeżeli ustawa lub czynność prawna zastrzega dla jednej ze stron pierwszeństwo kupna oznaczonej rzeczy na wypadek, gdyby druga strona sprzedała ją osobie trzeciej (prawo pierwokupu), stosuje się w braku przepisów szczególnych przepisy niniejszego rozdziału. Te przepisy natomiast wskazują, iż rzecz, której dotyczy prawo pierwokupu, może być sprzedana osobie trzeciej tylko pod warunkiem, że uprawniony do pierwokupu swego prawa nie wykona.
[srodtytul]Pierwszeństwo wyłącza przetarg[/srodtytul]
Prawo pierwokupu wykonuje się przez oświadczenie złożone zobowiązanemu. Jeżeli zawarcie umowy sprzedaży rzeczy, której dotyczy prawo pierwokupu, wymaga zachowania szczególnej formy, oświadczenie o wykonaniu prawa pierwokupu powinno być złożone w tej samej formie (art. 597 k.c.). Zobowiązany z tytułu prawa pierwokupu powinien niezwłocznie zawiadomić uprawnionego o treści umowy sprzedaży zawartej z osobą trzecią. Prawo pierwokupu co do nieruchomości można wykonać w ciągu miesiąca, a co do innych rzeczy – w ciągu tygodnia od otrzymania zawiadomienia o sprzedaży, chyba że zostały zastrzeżone inne terminy (art. 598 k.c.).
Prawo pierwszeństwa natomiast nie zostało w sposób jednolity uregulowane i scharakteryzowane przez ustawodawcę. Najpowszechniejszą regulacją (choć niejedyną) ustanawiającą to uprawnienie jest art. 34 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Regulacja ta stanowi lex specialis wobec zasady przetargowego trybu zbycia nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego. Inaczej mówiąc, jeżeli gmina zdecyduje się sprzedać nieruchomość, obowiązana jest, zgodnie z opisaną w ustawie procedurą, zawiadomić uprawnionych z tytułu pierwszeństwa, odstępując od trybu przetargowego.
[srodtytul]... a prawo pierwokupu nie[/srodtytul]