Celem programu jest zapewnienie posiłku osobom, które są go pozbawione. W szczególności dotyczy to dzieci do lat siedmiu oraz uczniów szkół do czasu ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej. Pomocy udziela się również osobom znajdującym się w sytuacjach wymienionych w art. 7 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=276051]ustawy o pomocy społecznej[/link], w szczególności samotnym, chorym lub niepełnosprawnym. Ponadto gminy z otrzymanych z budżetu centralnego środków mogą finansować rozwój bazy żywieniowej – stołówek oraz punktów przygotowywania posiłków, jak również ich dowozu.
[srodtytul]Kryterium dochodowe[/srodtytul]
Pomoc może przybierać formy posiłku, świadczenia pieniężnego na jego zakup lub świadczenia rzeczowego w postaci dostarczenia produktów żywnościowych. Udzielanie pomocy w formie posiłku lub produktów żywnościowych gminy mogą zlecać organizacjom pozarządowym, osobom prawnym i jednostkom organizacyjnym działającym na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancji wolności sumienia i wyznania.
Wybór podmiotu do realizacji tych zadań wyłania się w drodze konkursu ofert, przeprowadzonego zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej.Pomoc w zakresie dożywiania może być przyznana nieodpłatnie osobom i rodzinom, jeżeli dochód osoby samotnie gospodarującej nie przekracza 715,5 zł lub dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 526,5 zł. Jednocześnie właściwa rada może podjąć uchwałę o jego podwyższeniu. W pozostałych wypadkach pomocy udziela się odpłatnie, na zasadach określonych w uchwale organu stanowiącego gminy.
[srodtytul]Szczególne zasady dla uczniów[/srodtytul]