– Według statystyki z 31 marca 11 263 podmiotów dokonało zgłoszenia własnej strony na stronę główną Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) – mówi Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy MSWiA.
[srodtytul]Zgłaszają nieliczni[/srodtytul]
To zaledwie co siódmy, a może nawet co dziesiąty podmiot, który jest do tego ustawowo zobowiązany. Najczęściej dotyczy to jednostek podlegających samorządom. Ile ich jest – dokładnie nie wiadomo. BIP musi prowadzić duża grupa podmiotów (patrz ramka). Niektóre szacunki mówią 0 80 tys., inne nawet o ponad 100 tys. Chodzi o wszystkie korzystające z publicznych środków finansowych.
– Przyczyn, dla których tego nie robią, jest kilka – wyjaśnia Krzysztof Izdebski, prawnik z Pozarządowego Centrum Dostępu do Informacji Publicznej. – Większość podmiotów po prostu nie wie, że sprawa ich dotyczy. Tak jest choćby ze szpitalami, przychodniami lekarskimi czy ze szkołami.
Niektóre z nich sądzą, że wystarcza, gdy podstawowe dane o nich znajdują się na stronie gminy. Inne tłumaczą, że brakuje im pieniędzy na prowadzenie własnej.