Strona BIP będzie za darmo

Tylko co siódma zobowiązana do tego instytucja podaje informacje publiczne

Publikacja: 28.04.2010 05:30

Strona BIP będzie za darmo

Foto: Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik

– Według statystyki z 31 marca 11 263 podmiotów dokonało zgłoszenia własnej strony na stronę główną Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) – mówi Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy MSWiA.

[srodtytul]Zgłaszają nieliczni[/srodtytul]

To zaledwie co siódmy, a może nawet co dziesiąty podmiot, który jest do tego ustawowo zobowiązany. Najczęściej dotyczy to jednostek podlegających samorządom. Ile ich jest – dokładnie nie wiadomo. BIP musi prowadzić duża grupa podmiotów (patrz ramka). Niektóre szacunki mówią 0 80 tys., inne nawet o ponad 100 tys. Chodzi o wszystkie korzystające z publicznych środków finansowych.

– Przyczyn, dla których tego nie robią, jest kilka – wyjaśnia Krzysztof Izdebski, prawnik z Pozarządowego Centrum Dostępu do Informacji Publicznej. – Większość podmiotów po prostu nie wie, że sprawa ich dotyczy. Tak jest choćby ze szpitalami, przychodniami lekarskimi czy ze szkołami.

Niektóre z nich sądzą, że wystarcza, gdy podstawowe dane o nich znajdują się na stronie gminy. Inne tłumaczą, że brakuje im pieniędzy na prowadzenie własnej.

Dużo do życzenia pozostawiają też strony, które są dostępne w sieci.

– Są często nieaktualne, nieczytelne, nieprzyjazne dla użytkownika, a zawartych na nich informacji nie daje się skopiować – mówi Krzysztof Izdebski.

[srodtytul]Nie wezmą za prowadzenie[/srodtytul]

– Nie ma miejsca w sieci internetowej, z którego samodzielnie można założyć stronę Biuletynu Informacji Publicznej, nie ponosząc dodatkowych kosztów – przyznaje Małgorzata Woźniak. – Są bezpłatne aplikacje, jak np: www.joomla.pl czy www.bip.smod.pl do tworzenia stron BIP. Żeby jednak funkcjonowały, konieczne jest ich umieszczenie na serwerze.

To oznacza koszty utrzymania strony BIP, czyli wykupienie usługi hostingu.

– W sukurs instytucjom i firmom rusza Fundacja Przedsiębiorczości Akademickiej z Poznania. Prowadzi projekt E-BIP, który za kilka tygodni ma pozwolić wypełnić ustawowy obowiązek – mówi Przemysław Wiśniewski z Fundacji. – Młodzi naukowcy budują portal E_BIP. ORG. PL, by placówki publiczne mogły samodzielnie tworzyć strony BIP zgodnie z zasadami archiwizacji i bezpieczeństwa.

Portal będzie zawierał tzw. formatkę, która umożliwi wpisanie w szablon wszystkich niezbędnych informacji oraz umieszczenie ich w Internecie.

Poznaniacy pozyskali na ten cel pieniądze z UE i póki ich starczy, będą świadczyli usługi związane z prowadzeniem strony za darmo. Później jednak będą zmuszeni pobierać niewielkie opłaty.

Być może do tego czasu powstanie scentralizowany system dostępu do informacji publicznej, nieodpłatnie (wraz z miejscem na serwerze) udostępniany przez MSWiA podmiotom mającym obowiązek prowadzenia własnej strony.

[srodtytul]Będą sankcje[/srodtytul]

Za nieprowadzenie BIP na razie nie grożą żadne konsekwencje. MSWiA chce to zmienić. Przygotowuje założenia do nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej. Resort proponuje egzekwowanie obowiązku, gdy dojdzie do:

[ul][li] niedopełnienia zgłoszenia danych dotyczących prowadzenia strony do MSWiA (na stronę główną BIP) lub aktualizacji tych danych;

[li] nieprowadzenia strony Biuletynu;

[li] nierzetelnego prowadzenia takiej strony, czyli braku informacji określonych w art. 8 ustawy o dostępie do informacji publicznej. [/ul]

[ramka][srodtytul]Kto powinien prowadzić stronę WWW[/srodtytul]

Zgodnie z art. 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=162786]ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (DzU nr 112, poz. 1198 ze zm.)[/link] muszą to robić władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne.

Chodzi tu przede wszystkim o:

[ul][li] samorządy gospodarcze i zawodowe,

[li] podmioty reprezentujące Skarb Państwa, państwowe osoby prawne albo osoby prawne samorządu terytorialnego lub ich jednostki organizacyjne,

[li] inne podmioty lub jednostki organizacyjne, które wykonują zadania publiczne lub dysponują majątkiem publicznym (także osoby prawne, w których Skarb Państwa, samorząd terytorialny lub gospodarczy albo zawodowy mają pozycję dominującą w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów),

[li] związki zawodowe oraz organizacje pracodawców,

[li] partie polityczne.[/ramka]

[ramka][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2010/04/28/strona-bip-bedzie-za-darmo/]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/ramka]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
ZUS
Obniżki składki zdrowotnej na razie nie będzie. Niektóre firmy zapłacą więcej
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku