Rząd przyjął krajową strategię rozwoju regionalnego. Wskazuje ona, jak ma się rozwijać nasz kraj zarówno dzięki środkom z UE, jak i wkładowi krajowemu do roku 2020. Strategia, będąca odpowiedzią na dokument Brukseli „Europa 2020”, obejmie więc nowe rozdanie funduszy na lata 2014 – 2020. – Kiedy rozpoczną się ostateczne negocjacje w sprawie podziału pieniędzy z UE, my już będziemy wiedzieć, jak je wydamy – mówi Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego.
Podkreśla, że to pierwsza strategia, która nie dzieli regionów. Jej główne priorytety to konkurencyjność, spójność i sprawność. Pierwszy ma się objawić wsparciem miast wojewódzkich, ale także lokalnych centrów rozwoju oraz rokujących rozwój (np. turystycznie) obszarów wiejskich. Chodzi o wsparcie miast i obszarów, które są lokomotywami postępu. Na ten priorytet ma być przeznaczonych ok. 60 proc. środków. W przypadku spójności chodzi o pomoc dla obszarów słabiej rozwiniętych, w tym pięciu województw Polski wschodniej, terenów przygranicznych i wiejskich, na których występuje niedobór usług publicznych oraz miejsc, z których dojazd do stolicy regionu zabiera więcej niż 2 godziny. Wsparcie ma oscylować wokół 40 proc. dostępnych środków. 2 – 5 proc. pozostałych pieniędzy zostanie przeznaczonych na sprawność rozumianą przede wszystkim jako sprawne państwo, które zrealizuje dwa pierwsze priorytety.
Oddzielne miejsce w strategii zajmuje polityka miejska nieobecna jako odrębny dział w obecnym rozdaniu funduszy UE. Ważnym elementem strategii jest też koncepcja kontraktu wojewódzkiego, który wspólnie dla każdego z regionów będzie konstruował rząd i zarząd danego województwa. – Rząd zaproponuje, w co warto zainwestować w danym regionie z krajowego punktu widzenia. Region przedstawi swoje zdanie i wspólnie wybudujemy np. autostradę (rząd) i dojazdy do niej (region) – tłumaczy Jarosław Pawłowski, wiceminister rozwoju.
Czym różni się strategia od obecnego podziału środków? – Obecna polityka regionalna jest utożsamiana z polityką spójności, w efekcie której tak dzielimy środki, aby finalnie każdy otrzymał tyle samo – wyjaśnia Pawłowski, dodając, że przyszły podział pieniędzy zakłada przede wszystkim wsparcie mocnych stron miast i regionów. W efekcie ma to doprowadzić do wygenerowania zysku, którym podzielą się również z tymi, którzy nie mogą go sami wypracować. Jednocześnie strategia zrywa z prostym podziałem na Polskę A i B. Co prawda program „Rozwój Polski Wschodniej” będzie kontynuowany, ale będą też wspierane słabsze obszary w innych regionach kraju, np. Pomorze środkowe czy okolice Radomia na Mazowszu. Trzecia różnica to wspieranie przede wszystkim obszarów prorozwojowych, a nie naprawa wszystkiego, co funkcjonuje słabo. – Każdy obszar ma mocną stronę. I to chcemy wykorzystać – kończy Pawłowski.
[ramka][srodtytul]70 proc. na regiony[/srodtytul]