Od 1 stycznia zmiana dotycząca wierzytelności szpitala możliwa jest jedynie po uzyskaniu zgody gminy, powiatu lub województwa, bo to one występują jako organy założycielskie. Wynika tak z nowelizacji [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=385228]ustawy o ZOZ[/link].
Zgodnie z nowym brzmieniem art. 53 ust. 6 ustawy czynność prawna mająca na celu zmianę wierzyciela zobowiązań samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej może nastąpić, gdy wyrazi na to zgodę podmiot, który utworzył zakład. Ma to ukrócić wtórny handel długami szpitali, co w praktyce wiązało się dla nich z dodatkowymi kosztami. Szpital poza powstałym zadłużeniem musiał ponosić koszty windykacyjne, a te były niemałe. Nowe przepisy powodują, że po 1 stycznia 2011 r. już tak łatwo nie zmieni się wierzyciel samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej.
[wyimek]Handel długami szpitali zostanie znacznie ograniczony[/wyimek]
Gmina, powiat czy województwo, wydając zgodę, będą teraz zobowiązane wziąć pod uwagę konieczność zapewnienia ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych, a także wynik finansowy szpitala za rok poprzedni. Czyli, powołując się na względy ochrony zdrowia obywateli, gmina będzie mogła skutecznie zablokować możliwość spieniężenia wierzytelności.
Dla dostawców usług dla samodzielnych zakładów opieki zdrowotnej nie jest to dobra wiadomość. Nie wiadomo też, czy będzie dobra dla szpitali. W praktyce może się okazać, że dostawcy zrezygnują ze współpracy z placówką. Możliwość uzyskania zapłaty od ZOZ zostanie istotnie ograniczona przez konieczność uzyskania zgody organu założycielskiego.