Dłużnik alimentacyjny odwoła się od decyzji wójta, burmistrza bądź prezydenta miasta, na podstawie której starosta zatrzymał mu prawo jazdy. Takie rozwiązanie przewiduje nowela [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2006/DU2006Nr139poz%20992a.asp]ustawy o świadczeniach rodzinnych[/link] oraz [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2009/DU2009Nr%20%201poz%20%20%207.asp]ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów[/link]. Wczoraj przyjął ją rząd.
W związku z tym dłużnik alimentacyjny będzie mógł zakwestionować stanowisko wymienionych organów w samorządowym kolegium odwoławczym. Ponadto starosta nie zatrzyma prawa jazdy, jeśli co miesiąc będzie on płacił chociaż 30 proc. kwoty alimentów.
Co więcej, ustawa określa, że starosta odda prawo jazdy na wniosek wójta, burmistrza bądź prezydenta miasta, pod warunkiem, że zniknęła już przyczyna zatrzymania dokumentu, np. gdy dłużnik umożliwi przeprowadzenie wywiadu środowiskowego.
Nowe przepisy zmieniają także zasady przyznawania zasiłku pielęgnacyjnego. Obowiązująca ustawa o świadczeniach rodzinnych pozwala teraz, aby otrzymywali go rodzice bądź opiekunowie niepełnosprawnego, którzy zamiast swojego świadczenia emerytalnego pobierają wyższą rentę rodzinną po zmarłym małżonku. Po wejściu w życie przyjętych przez rząd przepisów mają być oni pozbawieni prawa do zasiłku. Tak samo jak są go pozbawione osoby pobierające własną rentę.
Nowela wskazuje także, że zasiłku nie dostaną osoby niepełnosprawne, na których ciąży obowiązek alimentacyjny i opieka nad innym niepełnosprawnym członkiem rodziny. Nie dostaną go, ponieważ faktycznie nie są w stanie zajmować się osobą niepełnosprawną. Same bowiem na co dzień potrzebują pomocy osoby trzeciej.