85 mln zł – tyle w 2012 r. rząd planuje wydać na wcielenie w życie rozwiązań przewidzianych w projekcie nowelizacji ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Założenia opracowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Na co pójdą te pieniądze?
Między innymi na opracowanie państwowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych programów ochrony ludności. Odpowiedzialnymi za opracowanie projektu takiego planu będą wójt, starosta i zarząd województwa. Plany – w formie uchwały – zatwierdzi właściwa rada (sejmik).
Lokalne programy ochrony ludności będą podlegały zatwierdzeniu. Gminny – przez starostę, powiatowe – przez wojewodę, a wojewódzkie – przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
Opracowaniem planów mają się zająć samorządy. Będzie to zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej, co oznacza, że zapłaci za nie budżet centralny.
Wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta i zarząd województwa (we współpracy z wojewodą) będą zobowiązani do opracowania wieloletnich programów ochrony ludności. Wskazać w nich należy przede wszystkim zasoby, które zapewnią możliwość świadczenia usług dla ludności w razie wystąpienia sytuacji kryzysowej. Chodzi przede wszystkim o stworzenie i wyposażenie magazynów materiałów służących ochronie ludności.