Reklama
Rozwiń

Świadczenia rodzinne ostatni raz na korzystnych zasadach

Od 1 września można wnioskować o wsparcie dla rodziny na nowy okres świadczeniowy. Dochód będzie obliczany według dotychczasowych reguł

Publikacja: 02.09.2011 04:55

Świadczenia rodzinne ostatni raz na korzystnych zasadach

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński kkam Kuba Kamiński Kuba Kamiński

Rodziny, które chcą zachować ciągłość wypłacania świadczeń rodzinnych, mają miesiąc na złożenie wniosków. Jeśli ktoś zrobi to później, na pieniądze może poczekać do końca roku.

– Rodziny, które złożą dokumenty w październiku lub listopadzie, dostaną świadczenie później, ale z wyrównaniem. Ci, którzy będą zwlekać jeszcze bardziej, wyrównania już nie otrzymają – wyjaśnia Anna Kwapisz, starszy inspektor ds. świadczeń rodzinnych w Urzędzie Miasta w Gogolinie.

Po raz ostatni dochód rodziny może zostać obliczony na starych zasadach. Jeśli prezydent podpisze nowelizację ustawy o świadczeniach rodzinnych, od 1 stycznia zaczną obowiązywać bardziej rygorystyczne  reguły.

Będzie sprawiedliwiej

– Dochód osób, które złożą wnioski przed końcem roku, zostanie obliczony na dotychczasowych zasadach – uspokaja Joanna Błachowska-Kurbiel, dyrektor szczecińskiego centrum świadczeń.

2,2 mln rodzin korzystało ze świadczeń rodzinnych w 2010 r.

Po zmianie dochód rodziny będzie dzielony tylko przez liczbę miesięcy, w których został faktycznie osiągnięty, jeśli wnioskujący w momencie złożenia dokumentów nadal go uzyskuje. Jeśli zaś dochody nie będą już pobierane w czasie składania wniosku, zostaną zakwalifikowane jako dochód utracony.

Obecnie gmina, sprawdzając, czy wnioskujący nie przekroczył kryterium dochodowego (504 zł na osobę w rodzinie lub 583 zł, gdy dziecko jest niepełnosprawne), dzieli dochody z poprzedniego roku kalendarzowego przez 12 miesięcy, a następnie przez liczbę osób w rodzinie.

Mniej osób dostanie pieniądze

– Nowy sposób obliczeń będzie z pewnością bardziej sprawiedliwy, za to mniej osób otrzyma pomoc – mówi Ilona Gotowicka z gminnego ośrodka pomocy społecznej w Węgrowie.

1,2 mln rodzin pobierało świadczenia uzależnione od wysokości ich dochodów

– Zmiana dotknie dużej grupy świadczeniobiorców. To niekorzystne dla osób, które rozpoczęły pracę pod koniec roku – komentuje Joanna Błachowska-Kurbiel.

Według nowelizacji do kryterium dochodowego nie będą wliczane stypendia. Dziś zarówno stypendia socjalne, jak i te otrzymywane za dobre wyniki w nauce są uznawane za dochód przy ustalaniu prawa do świadczeń.

– To zmiana marginalna. Najczęściej rodzice i tak nie wykazywali tych dochodów – komentuje Ilona Gotowicka.

Dochody utracone

Bardziej znaczącą zmianą jest rozszerzenie katalogu dochodów utraconych i uzyskanych.

– Czekaliśmy na to. Prawo do zasiłku jest przyznawane na podstawie dochodów z poprzedniego roku. Dochody utracone i uzyskane służą uaktualnieniu sytuacji dochodowej rodziny podczas okresu, w którym rodzina pobiera już świadczenia – tłumaczy Joanna Błachowska-Kurbiel.

Po wejściu w życie nowelizacji gmina będzie mogła pomniejszyć dochód między innymi o utracony zasiłek chorobowy i macierzyński oraz świadczenie rehabilitacyjne. Pomniejszony zostanie też dochód rodziny, gdy nie otrzymuje już ona alimentów na skutek śmierci osoby zobowiązanej do ich płacenia.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki k.wojcik@rp.pl

Czytaj także w serwisie:

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono