15 lu­te­go pierwsze czytanie projektu ustawy janosikowej

Projekt zmiany przepisów o janosikowym może być pierwszym w historii projektem obywatelskim, którego posłowie nie odrzucą już w pierwszym czytaniu

Publikacja: 07.02.2012 10:04

15 lu­te­go pierwsze czytanie projektu ustawy janosikowej

15 lu­te­go pierwsze czytanie projektu ustawy janosikowej

Foto: Fotorzepa, Michał?Walczak Michał Walczak

Sejm zaj­mie się nim na po­sie­dze­niu 15 lu­te­go.  I naj­praw­do­po­dob­niej po dys­ku­sji ode­śle do prac w ko­mi­sji.

Ko­niecz­ność zmian w pła­ce­niu po­dat­ku przez bo­gat­sze sa­mo­rzą­dy na rzecz bied­niej­szych za­po­wie­dział już pre­mier Do­nald Tusk. Przed­sta­wi­cie­le ko­mi­te­tu STOP Ja­no­si­ko­we roz­ma­wia­li też w tej spra­wie z mar­sza­łek Sej­mu Ewą Ko­pacz.

Do ko­mi­sji sa­mo­rzą­du te­ry­to­rial­ne­go tra­fią więc dwa pro­jek­ty – oby­wa­tel­ski (po­par­ty po­nad 155 tys. pod­pi­sami)  i sa­mo­rzą­do­wy (zło­żo­ny przez mar­szał­ka Ma­zow­sza Ada­ma Stru­zi­ka w imie­niu władz Ma­zow­sza i War­sza­wy).

Te dwa pro­jek­ty róż­nią się po­dej­ściem do ja­no­si­ko­we­go  – pierw­szy jest bar­dziej ide­olo­gicz­ny, ob­ni­ża po­da­tek o ok. 20 proc. i upo­dab­nia do­ta­cję do zdo­by­wa­nia unij­nych fun­du­szy.

Dru­gi zmie­nia tyl­ko al­go­rytm li­cze­nia ja­no­si­ko­we­go, by sa­mo­rząd nie pła­cił na in­ne gmi­ny, po­wia­ty czy wo­je­wódz­twa wię­cej niż 30 proc. swo­ich do­cho­dów po­dat­ko­wych.

Sejm otrzy­ma też sta­no­wi­sko Ra­dy War­sza­wy prze­gło­so­wa­ne na ostat­niej se­sji, w któ­rym rad­ni mia­sta (jed­no­gło­śnie)  po­pie­ra­ją... pro­jekt oby­wa­tel­ski.

Czy to ozna­cza, że raj­cy ma­ją w tej spra­wie in­ne zda­nie niż ra­tusz?  – Nie. Na­sze sta­no­wi­sko nie ozna­cza, że nie  ak­cep­tu­je­my pro­po­zy­cji ra­tu­sza i Urzę­du Mar­szał­kow­skie­go – wy­ja­śnia prze­wod­ni­czą­ca Ra­dy War­sza­wy Ewa Ma­li­now­ska-Gru­piń­ska.  – Cho­dzi bar­dziej o po­par­cie idei zmniej­sze­nia ja­no­si­ko­we­go, a me­to­da jest mniej istot­na.

Po­dob­nie kon­cy­lia­cyj­nie wy­po­wia­da się li­der ko­mi­te­tu STOP Ja­no­si­ko­we Ra­fał Szcze­pań­ski.  – Je­ste­śmy za tym, by z tych dwóch pro­jek­tów po­wstał je­den. Waż­ne jest, by dys­ku­to­wać o zmia­nie nie­spra­wie­dli­wych prze­pi­sów w par­la­men­cie, a nie na uli­cy – stwierdza Szczepański.

Czytaj także w serwisie:

Samorząd

»

Zawody prawnicze
Znów zawrzało w prokuraturze z powodu wynagrodzeń. Od kiedy podwyżki?
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Konsumenci
Skuteczne gwarancje dla kredytobiorców. Ważny wyrok TSUE
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo karne
Sfałszowane wyroki w sądzie. Skarb Państwa oszukany na ponad 3 mln zł
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej