Dotacje na podręczniki

I klasy szkoły podstawowe od najbliższego roku szkolnego 2014/2015 czekają zmiany dotyczące podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów.

Publikacja: 01.07.2014 15:44

Dotacje na podręczniki

Foto: www.sxc.hu

W następnych latach obejmą sukcesywnie kolejne klasy szkoły podstawowej, a także gimnazjum. Część wprowadzanych zmian dotyczy również szkół ponadgimnazjalnych.

Bezpłatne podręczniki

Główne zmiany polegają na wyposażaniu szkół podstawowych w podręczniki do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej w klasach I-III, które zapewni minister edukacji. Uczniom szkól podstawowych i gimnazjów zagwarantowane jest także prawo do bezpłatnego dostępu do podręczników, materiałów edukacyjnych oraz materiałów ćwiczeniowych przeznaczonych do obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego.

–Zmieniamy formę podręczników do edukacji wczesnoszkolnej. Odchodzimy od coraz obszerniejszych, nieuzasadnionych dydaktycznie, pakietów edukacyjnych. Korzystanie z nich często zastępowało bowiem inne aktywności dzieci, ważne na początkowym etapie kształcenia – powiedziała Ewa Dudek, wiceminister edukacji narodowej podczas konferencji „Bezpłatne podręczniki szkolne – regulacje prawne, dotacja celowa i jej rozliczenie".

Podręczniki oraz materiały edukacyjne, kupione dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, będą gromadzone w bibliotekach szkolnych i wypożyczane, a w przypadku materiałów w postaci elektronicznej udostępniane uczniom. Powinny służyć co najmniej trzem kolejnym rocznikom uczniów poszczególnych klas. Materiały ćwiczeniowe będą uczniom przekazywane bez obowiązku zwrotu.

Dotacje dla samorządów

Na sfinansowanie zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w szkołach podstawowych i gimnazjach, jednostki samorządu terytorialnego otrzymają dotacje celowe z budżetu państwa, udzielaną przez wojewodę.

Natomiast na sfinansowanie zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych, szkoła podstawowa i gimnazjum, prowadzone przez osobę prawną inną niż jednostka samorządu terytorialnego lub osobę fizyczną, otrzymują na wniosek dotację celową z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, obowiązanej do prowadzenia szkół odpowiedniego typu i rodzaju. Na realizację tego zadania jednostka samorządu terytorialnego otrzymuje dotację celową z budżetu państwa, udzielaną przez wojewodę.

Dotacja celowa na podręczniki i materiały edukacyjne będzie udzielana co trzy lata szkolne, z zastrzeżeniem że jeżeli liczba uczniów w stosunku do roku poprzedniego zwiększy się, to na tych uczniów także przysługuje dotacja. Dotacja celowa na materiały ćwiczeniowe jest udzielana co rok.

Maksymalna wysokość dotacji celowej jest iloczynem liczby uczniów oraz kwot dotacji na ucznia.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne