W następnych latach obejmą sukcesywnie kolejne klasy szkoły podstawowej, a także gimnazjum. Część wprowadzanych zmian dotyczy również szkół ponadgimnazjalnych.
Bezpłatne podręczniki
Główne zmiany polegają na wyposażaniu szkół podstawowych w podręczniki do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej w klasach I-III, które zapewni minister edukacji. Uczniom szkól podstawowych i gimnazjów zagwarantowane jest także prawo do bezpłatnego dostępu do podręczników, materiałów edukacyjnych oraz materiałów ćwiczeniowych przeznaczonych do obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego.
–Zmieniamy formę podręczników do edukacji wczesnoszkolnej. Odchodzimy od coraz obszerniejszych, nieuzasadnionych dydaktycznie, pakietów edukacyjnych. Korzystanie z nich często zastępowało bowiem inne aktywności dzieci, ważne na początkowym etapie kształcenia – powiedziała Ewa Dudek, wiceminister edukacji narodowej podczas konferencji „Bezpłatne podręczniki szkolne – regulacje prawne, dotacja celowa i jej rozliczenie".
Podręczniki oraz materiały edukacyjne, kupione dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, będą gromadzone w bibliotekach szkolnych i wypożyczane, a w przypadku materiałów w postaci elektronicznej udostępniane uczniom. Powinny służyć co najmniej trzem kolejnym rocznikom uczniów poszczególnych klas. Materiały ćwiczeniowe będą uczniom przekazywane bez obowiązku zwrotu.
Dotacje dla samorządów
Na sfinansowanie zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w szkołach podstawowych i gimnazjach, jednostki samorządu terytorialnego otrzymają dotacje celowe z budżetu państwa, udzielaną przez wojewodę.