Reklama
Rozwiń

Ze względu na meldunki od 1 stycznia 2015 r. Władysławowo przestanie być miastem. Stanie się gminą miejsko-wiejską

Miasto Władysławowo nie chce wymieniać tysięcy błędnych dowodów osobistych oraz innych dokumentów. Dlatego zmienia status na wiejsko-miejski.

Publikacja: 08.07.2014 09:19

Ze względu na meldunki od 1 stycznia 2015 r. Władysławowo przestanie być miastem. Stanie się gminą m

Ze względu na meldunki od 1 stycznia 2015 r. Władysławowo przestanie być miastem. Stanie się gminą miejsko-wiejską

Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman Piotr Wittman

Od 1 stycznia przyszłego roku Władysławowo przestanie być miastem. Stanie się gminą miejsko-wiejską. A Chłapowo, Jastrzębia Góra, Rozewie, Chałupy, Tupadły, Karwia i Ostrowo zostaną samodzielnymi miejscowościami.

Taka decyzja dziwi, bo zwykle miasta niechętnie pozbywają się przynależących do nich terenów. Dlaczego zatem władze Władysławowa zdecydowały się na złożenie wniosku do rządu w tej sprawie?

Bo koszty były ?za wysokie

Wszystko przez efekt kontroli przeprowadzonej w 2013 r. przez wojewodę pomorskiego. Wykazała ona, że 5446 mieszkańców Władysławowa jest zameldowanych nie w tym mieście, ale w miejscowościach stanowiących jego części. A powinna być w mieście.

– W zaleceniach pokontrolnych wskazałem usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości – mówi Ryszard Stachurski, wojewoda pomorski. – Albo poprzez dokonanie korekt adresów zameldowania, albo poprzez podjęcie działań mających na celu wyłączenie miejscowości z granic miasta Władysławowo i utworzenie z nich samodzielnych miejscowości – dodaje wojewoda.

Władze miasta policzyły koszty i uznały, że drugie rozwiązanie będzie tańsze.

– W tym wypadku konieczna będzie wymiana jedynie 48 dowodów osobistych – tłumaczy Zygmunt Orzeł, przewodniczący Rady Miejskiej we Władysławowie. – Porządkowanie spraw meldunkowych wymagałoby wymiany 4,1 tys. dowodów osobistych. A ponadto zmiany wydawanych przez burmistrza pozwoleń na sprzedaż alkoholu oraz korekty ewidencji hoteli – dodaje.

I przekonuje, że na zmianie statusu na gminę wiejsko-miejską skorzystają także mieszkańcy. – Zyskają dostęp do środków UE adresowanych do terenów zarówno miejskich, jak i wiejskich – argumentuje.

Pionierzy łączenia

Z kolei miasto Zielona Góra oraz otaczająca je gmina wiejska Zielona Góra prowadzą najodważniejszy projekt łączenia dwóch jednostek.

– To pierwszy taki przypadek w Polsce – mówi Ryszard Grobelny, prezes zarządu Związku Miast Polskich. – Do tego prowadzony we wzorowy sposób i wspierany przez mieszkańców – dodaje.

W zorganizowanym 18 maja 2014 r. referendum, w którym frekwencja przekroczyła 55 proc., za połączeniem z miastem opowiedziała się większość mieszkańców gminy Zielona Góra.

– W wyniku połączenia nastąpi likwidacja sztucznego podziału na miasto i obwarzankową gminę wiejską, która samodzielnie nie ma żadnej racji bytu – komentuje Grobelny. – Dobrze by było, aby nowa jednostka funkcjonowała od 1 stycznia 2015 r. – dodaje.

Dotychczasowe tendencje były odwrotne. Przypomnieć można chociażby przykład powiatu wałbrzyskiego, z którego wydzielił się (1 stycznia 2013 r.) powiat grodzki – miasto Wałbrzych.

Z kolei 1 stycznia 2015 r. prawa miejskie odzyska wielkopolski Chocz, który utracił je 144 lata temu za udział w powstaniu styczniowym.

Historia tej liczącej 1,8 tys. mieszkańców miejscowości sięga czasów Kazimierza Wielkiego. Od XIV wieku do 1870 r. było to miasto. Świadczy o tym zwarta zabudowa, dwa otoczone mieszczańskimi kamienicami rynki oraz brak zabudowań typowych dla produkcji rolnej.

– Przywrócenie Choczy praw miejskich to efekt starań mieszkańców i władz gminy – informuje Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora m.cyrankiewicz@rp.pl

Powstaną większe jednostki

Skierowany do Sejmu RP rządowy projekt nowelizacji ustawy?o samorządzie gminnym zawiera wiele przepisów, które mają zachęcać gminy do łączenia się w większe jednostki. Służyć temu mają tzw. zachęty finansowe, czyli zapewnienie nowej jednostce wyższych udziałów w PIT. Ale to nie wszystko.

Rządowy projekt wprowadza instytucję pełnomocnika ds. łączenia. Jego zadaniem będzie przygotowanie organizacyjne i prawne nowej gminy do wykonywania zadań publicznych.

Projekt reguluje również kwestie obowiązywania aktów prawa miejscowego uchwalonych przez rady łączących się gmin w nowej jednostce (obecnie jest z tym spory kłopot). Przewiduje, że np. uchwalony przez radę jednej z gmin plan miejscowy czy przepisy porządkowe obowiązują na dotychczasowym terytorium.

Projekt reguluje kwestię następstwa prawnego, przesądzając, że nowa gmina wchodzi w prawa i zobowiązania łączących się.

Od 1 stycznia przyszłego roku Władysławowo przestanie być miastem. Stanie się gminą miejsko-wiejską. A Chłapowo, Jastrzębia Góra, Rozewie, Chałupy, Tupadły, Karwia i Ostrowo zostaną samodzielnymi miejscowościami.

Taka decyzja dziwi, bo zwykle miasta niechętnie pozbywają się przynależących do nich terenów. Dlaczego zatem władze Władysławowa zdecydowały się na złożenie wniosku do rządu w tej sprawie?

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono