W tym roku po raz pierwszy w przypadku odrzucenia wniosku o środki z budżetu gminy sołtys może go podtrzymać albo zwrócić się do zgromadzenia wiejskiego o ponowne jego uchwalenie. Pozwala na to nowa, uchwalona 21 lutego 2014 r., ustawa o funduszu sołeckim.
Czas na uchwały
Jeżeli sołectwo chce skorzystać ze środków funduszu sołeckiego wyodrębnionego w przyszłorocznym budżecie gminy, to po pierwsze, powinno uchwalić wniosek, a po drugie, złożyć go wójtowi do 30 września 2014 r.
– Taki wniosek uchwalany jest przez zebranie wiejskie z inicjatywy sołtysa, rady sołeckiej lub 15 pełnoletnich mieszkańców sołectwa – wyjaśnia Dariusz Kraszewski, ekspert Sieci Obywatelskiej Watchdog. – We wniosku należy wskazać przedsięwzięcie wybrane do realizacji oraz oszacowany jego koszt. Wniosek musi być uzasadniony.
– W tym roku sołectwa po raz pierwszy mogą także składać wnioski dotyczące wspólnych przedsięwzięć – mówi Rafał Trykozko, naczelnik Wydziału Kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku. – Pamiętać jednak trzeba, że każde z sołectw uczestniczących w nim samodzielnie uchwala i składa do wójta własny wniosek. Dopiero z analizy wszystkich złożonych wójtowi wniosków będzie zatem wynikać, które sołectwa prowadzą wspólne projekty, a które samodzielne.
– Ważne jest, aby wniosek trafił do wójta w terminie – zaznacza Artur Koziołek, rzecznik prasowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. – To do wójta i rady należy ocena, czy np. wniosek nadany na poczcie 30 września i doręczony po tej dacie do urzędu gminy zostanie uznany za złożony w terminie czy też nie – dodaje rzecznik MAiC.