Spory samorządów z fiskusem o prawo do odliczenia VAT od wydatków inwestycyjnych nie schodzą z wokand sądów administracyjnych. Niestety, nie każdy kończy się korzystnie dla gmin. Potwierdza to wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, który odmówił prawa do odliczenia gminie inwestującej w infrastrukturę turystyczną.
Względy estetyczne
We wniosku o interpretację gmina wskazała, że jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT. Jest w posiadaniu nieruchomości gruntowych położonych wokół jeziora, które dzierżawi firmom zewnętrznym świadczącym usługi hotelowe, gastronomiczne, rekreacyjne etc. Tłumaczyła, że ponosi wydatki na zagospodarowanie turystyczne terenów wokół jezior. Nie są to tereny bezpośrednio dzierżawione, ale sąsiednie, ogólnodostępne. Podjęła decyzję o poniesieniu wydatków w celu uatrakcyjnienia obszarów wokół jezior. Zdaniem gminy wydatki te mają wpływ na atrakcyjność terenów dzierżawionych. Sąsiadujące tereny bowiem oddziałują na siebie.
Zapytała, czy ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków inwestycyjnych związanych z poprawą infrastruktury turystycznej wokół jeziora.
Odpowiedź fiskusa była stanowcza: nie. Urzędnicy podkreślili, że prawo do obniżenia VAT uzależnione jest od dwóch warunków. Odliczenia dokonuje zarejestrowany czynny podatnik VAT, a towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Konieczny jest więc związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Zdaniem fiskusa wydatki inwestycyjne związane z poprawą infrastruktury turystycznej terenów ogólnodostępnych wokół jeziora nie są związane z wydzierżawianiem gruntów przez gminę, czyli z czynnościami opodatkowanymi VAT.
Zadania własne
Gmina próbowała przekonać do swoich racji sądy administracyjne. Bezskutecznie. Oddalając jej skargę, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu stwierdził, że podatek naliczony nie jest ściśle związany z czynnością opodatkowaną. Przeciwnie, jest związany z wydatkami na poprawę infrastruktury terenów ogólnodostępnych.