Gmina może dowozić uczniów mieszkających za jej granicami

Władze lokalne mogą organizować bezpłatny transport uczniów. Nawet mieszkających poza obwodem szkoły albo poza granicami gminy. Inna interpretacja przepisów oznaczałaby dyskryminację ze względu na miejsce zamieszkania.

Publikacja: 11.10.2016 07:37

Gmina może dowozić uczniów mieszkających za jej granicami

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Rozpatrywana sprawa dotyczyła unieważnionej przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Rzeszowie uchwały rady gminy Olszanica, upoważniającej wójta do zaciągnięcia zobowiązania finansowego na wykonanie zadania polegającego na dowożeniu do szkoły uczniów mieszkających poza terenem tej gminy.

Jak wskazała RIO, z art. 17 ust. 3 ustawy oświatowej wynika, że jeżeli droga dziecka z domu do szkoły, w której obwodzie mieszka, przekracza 3 km (w odniesieniu do uczniów klas I – IV) albo 4 km (w odniesieniu do uczniów klas V–VI oraz gimnazjów), obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka.

– Przedstawione uregulowania ustawowe oznaczają, że obowiązujące przepisy prawa nie umożliwiają finansowania dowozu do szkół uczniów, którzy mieszkają poza ustalonym obwodem szkolnym i to bez względu na to, czy droga dziecka do szkoły przekracza wymagane ustawowo odległości, czy ich nie przekracza – wskazywała RIO w Rzeszowie.

Gmina Olszanica postanowiła zaskarżyć wydane przez RIO rozstrzygnięcie nadzorcze do sądów administracyjnych.

Te – w obydwu instancjach – uznały, że stanowisko RIO w Rzeszowie jest nieprawidłowe. A tym samym podjęta przez radę Olszanicy uchwała pozwalająca finansować z budżetu gminy dowożenie dzieci mieszkających poza terenem gminy do szkoły nie narusza prawa.

– Zaprezentowana przez RIO w Rzeszowie wykładnia ustawy o systemie oświaty jest niedopuszczalna – stwierdził w wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny. – Nie uwzględnia bowiem zasad wynikających z konstytucji i w konsekwencji prowadzi do nierównego traktowania uczniów ze względu na ich miejsce zamieszkania. A przecież z przepisów ustawy o systemie oświaty wynika prawo do wyboru szkoły, do której dziecko ma uczęszczać – orzekł sąd w wyroku z 25 sierpnia 2015 r., (sygn. I SA/Rz 699/15).

Do podobnych wniosków doszedł Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając wniesioną przez RIO w Rzeszowie skargę kasacyjną.

– Rozwój oświaty na terenie gminy może nastąpić również poprzez stymulowanie ilości uczniów uczęszczających do jej szkół, nawet zamieszkałych poza terytorium gminy. Większa liczba uczniów prowadzi do podniesienia poziomu i standardów nauczania, co w konsekwencji jest spełnieniem dyrektywy-zadania gminy zobowiązującej do zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej w edukacji publicznej – podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny.

sygnatura akt: II GSK 3305/15

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku