Reklama
Rozwiń

Przewóz niepełnosprawnych uczniów zwolniony z VAT

Usługą podstawową realizowaną przez zespół szkół specjalnych jest usługa edukacyjna, a nie usługa opieki nad dziećmi i młodzieżą. Zatem usługa przewozu powinna zostać zakwalifikowana jako usługa pomocnicza do usługi w zakresie kształcenia i wychowania, podlegająca zwolnieniu z VAT – uznał organ skarbowy.

Publikacja: 29.08.2017 06:50

Przewóz niepełnosprawnych uczniów zwolniony z VAT

Foto: Fotolia.com

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 16 maja 2017 r., sygn. 0111-KDIB3-2.4012.40.2017.1.AL., rozstrzygnął kwestię zasad opodatkowania VAT usług przewozu niepełnosprawnych uczniów świadczonych przez powiat na rzecz gmin. Z wnioskiem o interpretację zwrócił się w tej sprawie powiat będący czynnym podatnikiem VAT, który z dniem 1 stycznia 2017 dokonał centralizacji rozliczeń VAT. Opisując stan faktyczny, powiat wskazał, że w jego strukturze organizacyjnej funkcjonuje jednostka budżetowa realizująca zadania edukacyjne, wychowawcze i opiekuńcze w postaci zespołu szkół specjalnych składającego się z publicznej szkoły podstawowej specjalnej, publicznego gimnazjum specjalnego, a także szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy, do której uczęszczają uczniowie niepełnosprawni.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono