To zmiany w podziale administracyjnym, które zaczynają obowiązywać z nowym rokiem. Dłuższa jest lista zmian w nazewnictwie miejscowości – zawiera ok. 600 pozycji.
Jeżeli chodzi o nadawanie praw miejskich i o zmiany granic administracyjnych (samorządów), to przynosi je rozporządzenie Rady Ministrów z 24 lipca 2007 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania miejscowości statusu miasta. Jedną zmianę – przejście miejscowości Zwierzyniec do Rzeszowa, ustanowiło jeszcze rozporządzenie z 2006 r. Jest ona efektem dość skomplikowanych sporów o rozszerzenie granic podkarpackiej metropolii i nadanie jej wyższej rangi. Chyba na tym się nie skończą.
Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym stosowne rozporządzenie Rady Ministrów musi wejść w życie do 31 lipca, a same zmiany na mapie następują z nowym rokiem. Dlatego 1 stycznia 2008 r. liczba miast w Polsce wzrośnie do 892.
Kilka przesunięć między gminami dotyczy całych miejscowości. Na przykład podwarszawski MichałówReginów przeszedł z gminy Nieporęt do gminy Wieliszew (obie leżą w powiecie legionowskim). Inicjatorami byli mieszkańcy.
Nietypowa zmiana objęła znany kurort – Szczawnicę. Ta formalnie miejska w całości gmina podzielona została teraz na miasto (nowe okrojone) oraz część wiejską, która będzie stanowiła gminę. Jak napisano w uzasadnieniu podania o zmiany, mieszkańcy terenów wiejskich liczą na środki unijne dla obszarów wiejskich i zwolnienia podatkowe przy wynajmowaniu pokoi. Wiadomo, chodzi o atrakcyjne pienińskie okolice.