Co do zasady zamawiający nie może zawrzeć umowy w sprawie zamówienia publicznego przed upływem odpowiedniego terminu od przesłania, co (zgodnie z [b]wyrokiem SO w Warszawie z 10 września 2007 r., sygn. akt V Ca 1151/07)[/b] oznacza nadanie, a nie doręczenie, zawiadomienia o wyborze oferty.
Terminy na zawarcie umowy zależą od wartości przedmiotu zamówienia oraz środków komunikacji zastosowanych do przesłania informacji o wyborze oferty. Gdy zamawiający korzysta z formy pisemnej, są one odpowiednio dłuższe, gdyż niezbędne jest uwzględnienie czasu, w którym następuje doręczenie przesłanej informacji. Terminy te wynoszą 15 lub dziesięć dni, odpowiednio w zamówieniach o wartości większej lub mniejszej.
[srodtytul]Faksem szybciej[/srodtytul]
Przy wykorzystaniu formy faksu lub drogi elektronicznej terminy wynoszą odpowiednio dziesięć lub pięć dni. Zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego przed upływem wskazanego w ustawie terminu skutkuje jej unieważnieniem, jeśli zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 3 uniemożliwi to KIO rozpatrzenie odwołania, zanim została ona zawarta.
Zawarcie umowy nie wstrzymuje więc rozpatrzenia odwołania, ale nawet gdy odwołanie jest niezasadne, umowa musi zostać unieważniona, jeżeli została zawarta przedwcześnie (czyli zarówno przed terminem, jak i przed rozpatrzeniem odwołania).