Z drugiej strony brak zachowania wymaganej formy pisemnej oznacza brak wniesienia odwołania. Wątpliwości można mnożyć przy formie elektronicznej i wniesienia odwołania e-mailem bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
[srodtytul]Trzeba pilnować terminów[/srodtytul]
Odrzuceniu podlega odwołanie wniesione po upływie terminu określonego w ustawie. Terminy na wniesienie odwołania tak jak dotychczas mają charakter zawity, czyli nie mogą być przywrócone. Ustawodawca uzależnia terminy m.in. od wartości zamówienia, czynności, na którą składane jest odwołanie, oraz sposobu porozumiewania się z wykonawcami.
I tak w przypadku postępowań o wartości powyżej kwot określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy (zamówienia powyżej progu dyrektywowego) terminy dla odwołań wnoszonych przed zawarciem umowy wynoszą:
- dziesięć dni od przesłania informacji o czynności zamawiającego stanowiącej podstawę wniesienia odwołania, gdy przesłano ją faksem lub
e-mailem lub 15 dni od przesłania takiej informacji, gdy zamawiający przesłał ją inną drogą; warto zaznaczyć, że początkiem biegu terminu jest przesłanie informacji, nie zaś jej otrzymanie przez wykonawcę;
- dziesięć dni od publikacji ogłoszenia o zamówieniu oraz dziesięć dni od publikacji siwz na stronie internetowej w przetargu nieograniczonym – gdy odwołanie dotyczy zapisów ogłoszenia (niezależnie od trybu postępowania) lub siwz; terminy te po nowelizacji ulegają więc skróceniu z dotychczasowych 14 dni;
- dziesięć dni od dnia, w którym powzięto lub, przy zachowaniu należytej staranności, można było powziąć wiadomość o okolicznościach stanowiących podstawę jego wniesienia.
Dla zamówień o mniejszej wartości terminy wynoszą co do zasady pięć dni, a w przypadku przekazania informacji inną drogą niż faks lub e-mail – dziesięć dni.
Terminy na wniesienie odwołania po zawarciu umowy są dodatkowo uzależnione od wykonania przez zamawiającego czynności związanych z publikacją ogłoszeń. Gdy zamawiający w postępowaniu o wartości ponad progiem UE: nie opublikował ogłoszenia o zamiarze zawarcia umowy, nie przesłał zawiadomienia o wyborze najkorzystniejszej oferty lub nie zaprosił wykonawcy do złożenia oferty w ramach dynamicznego systemu zakupów albo umowy ramowej, terminy wynoszą:
- 30 dni od publikacji ogłoszenia o udzieleniu zamówienia w DzUrz UE,
- 30 dni od publikacji w DzUrz UE ogłoszenia o udzieleniu zamówienia w trybie negocjacji bez ogłoszenia albo z wolnej ręki wraz z uzasadnieniem zastosowania trybu niekonkurencyjnego,
- sześć miesięcy od dnia zawarcia umowy, gdy zamawiający nie opublikował ogłoszenia o udzieleniu zamówienia,
- sześć miesięcy od dnia zawarcia umowy, gdy zamawiający opublikował ogłoszenie o udzieleniu zamówienia w trybie negocjacji bez ogłoszenia albo z wolnej ręki bez zawartego w nim uzasadnienia.
Dla zamówień o wartości podprogowej terminy wynoszą odpowiednio 15 dni oraz jeden miesiąc.
[srodtytul]Czas przestaje biec[/srodtytul]
Wniesienie odwołania przed zawarciem umowy w sprawie zamówienia publicznego powoduje zawieszenie biegu terminu związania ofertą do czasu ogłoszenia orzeczenia przez KIO. Do tego czasu zamawiający nie może zawrzeć umowy w sprawie zamówienia publicznego.
Istnieje możliwość uchylenia zakazu na wniosek zamawiającego w szczególnych okolicznościach, gdy niezawarcie umowy mogłoby spowodować negatywne skutki dla interesu publicznego. Nowością jest to, że wniosek rozpatrywany jest przez ten sam skład izby, który został wyznaczony do rozpoznania odwołania. Izba rozpatruje wniosek na posiedzeniu niejawnym i wydaje orzeczenie w formie postanowienia, na które nie przysługuje skarga.
[ramka][b]Poniżej progów unijnych[/b]
Środki ochrony prawnej w postępowaniach o wartości podprogowej przysługują jedynie na czynności enumeratywnie wymienione w art. 180 ust. 2 pzp, tj. na czynności:
- wyboru trybu negocjacji bez ogłoszenia, zamówienia z wolnej ręki lub zapytania o cenę,
- opisu sposobu oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu,
- wykluczenia odwołującego z postępowania o udzielenie zamówienia,
- odrzucenia oferty odwołującego.
W przypadku wniesienia odwołania na czynności inne, niż powyżej wymienione, podlega ono odrzuceniu przez KIO. Wykonawca, który stwierdzi naruszenie przepisów ustawy dotyczące takich innych czynności, może w terminie przewidzianym na wniesienie odwołania poinformować zamawiającego o stwierdzonym uchybieniu.
Zamawiający nie ma obowiązku odpowiedzi na taką informację, jednakże jeżeli stwierdzi zasadność przekazanych uwag, może powtórzyć czynność bez uchybień lub dokonać czynności zaniechanej. Instytucja informowania zamawiającego ma zastąpić protest, a możliwość przyjęcia takiej informacji
– uwzględnienie protestu. Należy tu jednak zauważyć, że w większości przypadków zamawiający nie będzie zobowiązany do powstrzymania się z zawarciem umowy do upływu terminu na wniesienie takiej informacji.[/ramka]
[ramka][b][link=http://www.rp.pl/temat/417911.html]Zobacz cały poradnik[/link] [/b][/ramka]