Do izby wytrzeźwień mogą być odprowadzone osoby w stanie nietrzeźwości, które swoim zachowaniem dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym lub w zakładzie pracy. Do tych instytucji mogą trafić również osoby znajdujące się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu (np. nieprzytomne albo śpiące zimą na przystankach autobusowych czy ławkach). Również jeżeli ich zachowanie zagraża życiu lub zdrowiu innych, będą to przede wszystkim osoby dowiezione do izby z domu na prośbę rodziny.
Trzeba zaznaczyć, że doprowadzonym do izby wytrzeźwień, a w razie jej braku do jednostki policji, nie przysługują uprawnienia przewidziane w kodeksie postępowania karnego dla osoby zatrzymanej. W szczególności nie istnieje obowiązek powiadamiania osób najbliższych o miejscu pobytu „zatrzymanego” oraz odpowiedniego dokumentowania przyczyn i czasu dokonanego zatrzymania (por. [b]uchwała Sądu Najwyższego z 12 lutego 1992 r., sygn. I KZP 43/91[/b]). Doprowadzony do izby wytrzeźwień może natomiast złożyć zażalenie do sądu, domagając się zbadania zasadności i legalności doprowadzenia.
Doprowadzaniem zajmują się głównie patrole straży miejskiej.
[srodtytul]Ograniczone środki przymusu[/srodtytul]
Wobec osób przyjętych do izb wytrzeźwień może być stosowany przymus bezpośredni. Oczywiście jedynie w sytuacjach, w których ich zachowanie stanowi zagrożenie dla zdrowia lub życia własnego albo innych. Przymus może być również zastosowany w stosunku do tych, którzy niszczą przedmioty znajdujące się w ich otoczeniu. O zastosowaniu lub zaprzestaniu stosowania środka przymusu bezpośredniego decyduje lekarz lub felczer po konsultacji z kierownikiem zmiany lub innym pracownikiem wyznaczonym przez dyrektora izby.