Jako pracownik tzw. budżetówki dostanę pierwszy raz trzynastkę. Na początku przyszłego roku muszę się poddać operacji na kręgosłup, więc po niej będę korzystał ze zwolnienia lekarskiego. Czy trzynastka wpłynie na wysokość świadczeń chorobowych? Czy jeśli operacja i zwolnienie nastąpi przed jej wypłatą, stracę na ich wysokości?
– pyta czytelniczka.
Nie.
Podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone mu za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.
Do podstawy zasiłkowej wlicza się tylko te składniki płacowe, które podlegają oskładkowaniu i są zmniejszane z tytułu nieobecności pracownika w pracy np. z powodu choroby. Z uwagi, że trzynastka nie została wymieniona w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wśród nieoskładkowanych przychodów pracownika, nie ma wątpliwości, że trzeba opłacać od niej składki. Przesądzone jest również, że warunkiem nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości jest efektywne przepracowanie u danego pracodawcy pełnego roku kalendarzowego. Sąd Najwyższy w uchwale ?z 25 lipca 2003 r. (III PZP 7/03, OSNP 2004/2/26) i w uchwale z 7 lipca 2011 r. ?(III PZP 3/11, OSNP 2012/1-2/3) postanowił, że przy ustaleniu wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego nie uwzględnia się wynagrodzenia i zasiłku otrzymanego w okresie nieobecności w pracy z powodu choroby.