Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 15 stycznia 2016 r. (IBPB-1-2/4510-689/15/KP).
Spółdzielnia socjalna prowadzi działalność na podstawie ustawy o spółdzielniach socjalnych i tym samym jest podatnikiem CIT. Powiatowy urząd pracy (dalej: PUP) wypłacił osobom fizycznym o statusie bezrobotnych dotacje w postaci jednorazowych środków na założenie spółdzielni socjalnej. Środki te wpłynęły na rachunek bankowy spółdzielni socjalnej i nie zostały przekazane na żaden z zasadniczych funduszy własnych spółdzielni (tj. fundusz udziałowy lub fundusz zasobowy). We wniosku o wydanie interpretacji podatnik wskazał, że z przekazanych środków sfinansowany został zakup narzędzi, towarów oraz materiałów budowlanych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą spółdzielni, tj. sprzedażą i montażem stolarki otworowej oraz robotami budowlano-remontowymi.
Zdaniem podatnika, skoro otrzymane środki zostały ujęte w księgach rachunkowych jako „pozostałe przychody operacyjne – dotacje", to uzyskany na tej podstawie dochód powinien być zwolniony z podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy o CIT jako dotacje otrzymane z budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Natomiast wydatki spełniające przesłanki związku z osiągniętymi przychodami powinny zostać zakwalifikowane do kosztów uzyskania przychodu.
Izba skarbowa częściowo podzieliła stanowisko wnioskodawcy, gdyż uznała, że jeżeli wydatki spółdzielni socjalnej pokryte ze środków otrzymanych z PUP spełniają przesłanki z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, to mogą stanowić koszt podatkowy. Natomiast w pozostałym zakresie izba skarbowa uznała stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Jej zdaniem skoro beneficjentem środków z PUP nie była spółdzielnia socjalna, lecz osoby fizyczne, które przekazały spółdzielni te środki, to kwoty te nie mogą stanowić dotacji, o której mowa w art. 17 ust. 1 pkt 47. Do przychodów podatkowych zalicza się bowiem kwoty, co do których podatnikowi przysługuje prawo do ich otrzymania i które są dla niego przysporzeniem majątkowym.
Izba skarbowa wskazała, że środki z PUP, które nie stanowią kosztów podatkowych, mogą podlegać zwolnieniu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 43 ustawy o CIT w zakresie, w jakim zostaną przeznaczone i wydatkowane w danym roku podatkowym na cele ustawowe spółdzielni socjalnych. Dla skorzystania z tego zwolnienia istotny jest bowiem cel wydatkowania dochodu, a nie źródło jego pochodzenia.