Nowe wymagania dla ośrodków pieczy zastępczej i pomocy społecznej

Od 15 października placówka opiekuńczo-wychowawcza nie będzie mogła mieścić się na jednej nieruchomości gruntowej ani w jednym budynku np. z ośrodkiem wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie. Placówki powstałe przed tą datą i niespełniające nowych wymagań będą mogły funkcjonować na dotychczasowych zasadach do 31 grudnia 2019 r.

Publikacja: 11.10.2016 05:40

Nowe wymagania dla ośrodków pieczy zastępczej i pomocy społecznej

Foto: 123RF

Wprowadzone zmiany wynikają z ustawy z 5 września 2016 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (dalej nowelizacja). Zgodnie z uzasadnieniem nowelizacji, jej celem było odejście od niekorzystnych rozwiązań dotyczących m.in. wspólnej obsługi jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, łączenia placówek opiekuńczo-wychowawczych z ośrodkami pomocy społecznej, a także umiejscawiania ich w jednym budynku i na jednym terenie. Nowelizacją zmodyfikowano uprawnienia samorządów w tym zakresie.

Pozostało 95% artykułu

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Sądy i trybunały
Rezygnacja Julii Przyłębskiej to jest czysta kalkulacja
Praca, Emerytury i renty
Wigilia wolna od nowego roku. Ale nie to oburza biznes
Podatki
Pułapka na frankowiczów: po ugodzie może być PIT
Konsumenci
Jak otrzymać ulgę na prąd? Kto może mniej zapłacić za energię? Ekspert odpowiada
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Nieruchomości
SN: kiedy mieszkanie u rodziców prowadzi do zasiedzenia
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska