Okazuje się, że podział miejsc w Trybunale Konstytucyjnym po odchodzących na początku przyszłego roku sędziach Stanisławie Rymarze, Piotrze Tulei i Marku Zubiku nie jest przesądzony.

Klub PiS jeszcze w zeszłym tygodniu zgłosił na ich miejsce kandydatury Elżbiety Chojny-Duch, Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza. Kandydatki są doktorami habilitowanymi nauk prawnych. Elżbieta Chojna-Duch kilkakrotnie była członkiem kierownictwa resortu finansów, Krystyna Pawłowicz zaś dwie ostatnie kadencje zasiadała w Sejmie. Stanisław Piotrowicz to były prokurator, w ostatnich latach senator i poseł.

Termin na zgłoszenie tych kandydatur zbiegł się ze zmianą kadencji Sejmu, co wywołało dodatkowe komplikacje, np. takie, że pod kandydaturami byli podpisani posłowie minionej kadencji, którzy nie zyskali reelekcji, a to obecny Sejm będzie dokonywał wyboru. Aby przeciąć spekulacje, w zeszłym tygodniu szef Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka oświadczył, że procedurę zgłaszania kandydatur trzeba będzie powtórzyć. Dodał zagadkowo, że kandydatury „mogą się powtórzyć, ale nie muszą".

Czytaj także:

Piotrowicz, Pawłowicz i Chojna-Duch kandydatami PiS do Trybunału Konstytucyjnego

Tomasz Pietryga: Niewybuch w TK

Teraz zagadka zdaje się wyjaśniać: w PiS rozważana jest rezygnacja z kandydatury Piotrowicza, dla którego obciążeniem ma być jego przeszłość w PRL. Pozycja pozostałych kandydatek jest niezachwiana. Kto na miejsce Piotrowicza? Według naszych źródeł poparcie z kręgów Pałacu Prezydenckiego płynie w stronę 66-letniego Zbigniewa Cichonia, adwokata i senatora dwóch poprzednich kadencji (w obecnej nie kandydował). Pisała o tym także niedawno Wirtualna Polska.

Co na to sam zainteresowany?

– Gdyby padła taka propozycja, nie mówiłbym „nie". Biorąc pod uwagę moje doświadczenie, taka służba publiczna w Trybunale to byłby zaszczyt – powiedział mec. Cichoń „Rzeczpospolitej". Spekulacji komentować nie chciał.

Źródło „Rzeczpospolitej" podaje, że we wtorek o możliwej zmianie kandydatur do TK mieli rozmawiać prezydent Duda i prezes PiS Kaczyński. Formalnie bowiem to klub parlamentarny może wnosić do Sejmu kandydatury sędziów Trybunału.