Reklama
Rozwiń

Sąd nad wyborami I prezes SN odroczony bez terminu

Urlopy części nowych sędziów zablokowały piątkowe zgromadzenie sędziów Sądu Najwyższego.

Aktualizacja: 14.06.2020 19:02 Publikacja: 12.06.2020 00:01

Sąd nad wyborami I prezes SN odroczony bez terminu

Foto: AdobeStock

Niecałe pół godziny trwało posiedzenie kilkudziesięciorga sędziów SN, które miało być poświęcone „sądowi" nad wyborami I prezes oraz sporowi na szczytach Temidy. Z powodu braku kworum I prezes SN Małgorzata Manowska odroczyła je bez terminu.

Brak kworum spowodowała nieobecność kilkunastu nowych sędziów z dwóch nowych izb: Dyscyplinarnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, z których znaczna część jest właśnie na urlopie. Zgodnie zaś z art. 17 § 3 ustawy o SN, aby mówić o Zgromadzeniu Ogólnym sędziów SN wymagana jest na nim obecność co najmniej dwóch trzecich sędziów każdej z izb. Prawie pełna obecność ok. 50 tzw. starych sędziów, którzy w SN mają większość, nie wystarczyła w tej sytuacji do prowadzenia formalnych obrad. Sędzia Marta Romańska z Izby Cywilnej domagała się wyjaśnienia, dlaczego tylu sędziów, wiedząc o zgromadzeniu, uzyskało urlopy, i wyliczenia, ile wydano na to zgromadzenie pieniędzy. Prezes Manowska odpowiedziała, że wyliczy koszty i je przedstawi. Wskazała, że prawo do urlopu sędziowie mają jak każdy inny pracownik.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono