Dzięki centralnej liście ekspertów pracujących na rzecz wymiaru sprawiedliwości wystarczy kilka minut, by znaleźć biegłych z danej dziedziny w całej Polsce. Wystarczy wpisać specjalizację i obszar sądu. Będzie można też szukać przez nazwisko czy adres poczty elektronicznej.
Pomysł utworzenia centralnej listy pojawił się w noweli ustawy o ustroju sądów powszechnych, która właśnie trafiła do Sejmu.
Minister sprawiedliwości w projekcie rozporządzenia podał zaś, jak lista ma wyglądać i jakie informacje zawierać. Obok nazwiska eksperta i kontaktu do niego znajdą się tam informacje o sporządzonych opiniach i dane dotyczące specjalizacji. Lista będzie uzupełniana dzięki informacjom uzyskanym od prezesów sądów okręgowych. To oni będą odpowiedzialni za prowadzenie fragmentu listy ekspertów wpisanych w danym okręgu.
Lista specjalizacji będzie zamknięta. Ze względu jednak na postęp techniki i zmianę warunków życia wiadomo, że z czasem potrzebni będą specjaliści z dziedzin, o których dziś nikt nie wie. Lista więc będzie poszerzana. Zdecyduje o tym jej administrator – minister sprawiedliwości.
Kiedy biegły np. ze względów zdrowotnych będzie musiał zawiesić świadczenie usług, informacja o tym znajdzie się na liście. Pomoże to usprawnić proces występowania o opinię eksperta, bo taki biegły nie będzie brany przez sędziów pod uwagę.