Portal oko.press podaje, że w ostatnich dniach minister Adam Bodnar dostał zgodę na odwołanie kierownictwa w dwóch sądach okręgowych. Zielone światło do dymisji dały Kolegia tych sądów.

Chodzi o prezes Sądu Okręgowego w Koszalinie, Justynę Celińską i wiceprezesa Tomasza Krzemianowskiego. Oboje podpisali listy poparcia do tzw. nowej KRS dla Łukasza Piebiaka. Stanowisko prezesa Sądu Okręgowego w Koninie mogą stracić również Michał Jankowski i wiceprezes Kinga Śliwińska-Buśkiewicz (oboje podpisywali listy poparcia do KRS).

Co więcej, prezes Sądu Rejonowego w Działdowie Anna Kampa sama zrezygnowała z tej funkcji. Jak przypomina oko.press, w czasach PiS podpisała listy poparcia do nowej KRS dla Anny Dalkowskiej i Katarzyny Chmury. Pracowała też wcześniej na delegacji w resorcie ministra Ziobry.

Przypomnijmy, iż w ubiegłym tygodniu Adam Bodnar wszczął procedurę odwołania kierownictwa sądów okręgowych w Warszawie, Rzeszowie oraz Krośnie. - Minister Bodnar zamierza wymienić około 200 prezesów i wiceprezesów sądów. Nie będzie odwołań faksem, za to każda taka decyzja jest uzasadniona i zgodna z prawem – mówiła w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Marta Kożuchowska-Warywoda, dyrektorka departamentu kadr w MS.

Czytaj więcej

Gdzie była "miotła Bodnara"? MS podaje listę nazwisk starych i nowych prezesów