Minister zapowiedział, że będzie starał się regularnie brać udział posiedzeniach Rady. Dodał także, że staranie przeanalizuje bieżące postępowania prowadzone przez KRS, szczególnie te zainicjowane przez byłego ministra Zbigniewa Ziobrę oraz Marcina Warchoła. 

- Jeszcze w 2015 roku, kiedy wygłaszałem przemówienie na konferencji w Brnie, KRS była pokazywana jako wzór w kontekście reformy niezależności sądownictwa. Niestety, od tamtej pory wszystkie pozytywne ustalenia zostały zburzone, a przeprowadzane reformy upolityczniły Radę i pozbawiły ją niezawisłości, wskazał minister, podkreślając tym samym w jakim jego zdaniem stanie znajduje się instytucja. 

Podczas wizyty minister zapowiedział również, że zrobi wszystko aby przywrócić do polskiego wymiaru sprawiedliwości praworządzność oraz realne, konstytucyjne znaczenie KRS. Pomóc ma mu w tym powołany międzyresortowy zespół ds. przywrócenia praworządności oraz porządku konstytucyjnego. Jego członkami jest minister sprawiedliwości, ale także minister spraw zagranicznych, minister ds. funduszy europejskich oraz minister do spraw Unii Europejskiej.

Z wypowiedzi ministra Adama Bodnara można wywnioskować, że bezpieczeństwo oraz pewność obywateli co do funkcjonowania sądów jest najważniejszym, przynajmniej z początku zadaniem dla „nowego” resortu. 

Czytaj więcej

Znamy pierwszą decyzję nowego ministra sprawiedliwości