Portal podaje, że precedensowe orzeczenie nakazujące dopuścić sędziego do pracy w macierzystym wydziale cywilnym wydał 12 stycznia 2023 roku Sąd Rejonowy w Bydgoszczy w składzie sędziów: Iwona Wiśniewska, Piotr Pawlak, Michał Minkiewicz. Sąd nakazał przywrócić sędziego w starym wydziale w ramach tzw. zabezpieczenia (nie ma jeszcze jego uzasadnienia). Sąd wydał je, by chronić prawa sędziego Juszczyszyna na czas trwania procesu. Bo sędzia wraz ze swoim pełnomocnikiem w czerwcu 2022 roku pozwał macierzysty Sąd Rejonowy za karne przeniesienie i mobbing.

Czytaj więcej

Sędzia Juszczyszyn przeniesiony do innego wydziału. "To kolejna szykana"

Sędziego przeniósł prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki. Z wydziału cywilnego, w którym sądził 21 lat, trafił do wydziału rodzinnego. To była reakcja Nawackiego na odwieszenie sędziego Juszczyszyna przez Adama Rocha z Izby Dyscyplinarnej w maju 2022 roku.

- Uważam, że to jest kolejna szykana stosowana przez prezesa Nawackiego wobec mnie. Niestety, sądząc po dotychczasowym postępowaniu prezesa, mogłem się tego spodziewać - powiedział wówczas sędzia Juszczyszyn w rozmowie z Onetem.

- Przenosiny nastąpiły bez mojej zgody. Ja mam ponad 20-letnie doświadczenie w orzekaniu w sprawach cywilnych. Do tego prezes Nawacki podjął tę decyzję bez wymaganej opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie. Nie zapytał także, choć miał taki obowiązek, każdego z innych sędziów z Wydziału Cywilnego, czy któryś z nich nie chciałby dobrowolnie przejść do Wydziału Rodzinnego - podkreślał sędzia Juszczyszyn.

Zabezpieczenie nie jest prawomocne, ale jest natychmiast wykonalne.

- Jutro zażądam od Prezesa SR w Olsztynie Macieja Nawackiego natychmiastowego przywrócenia mnie do orzekania w Wydziale Cywilnym - zapowiedział w środę wieczorem w mediach społecznościowych sędzia Juszczyszyn.

Czytaj więcej

Sędzia Juszczyszyn pozywa swój sąd za przymusową zmianę wydziału