Rozgłośnia podaje, że jest to inicjatywa dwóch komisji PE - LIBE, czyli do spraw wolności obywatelskich oraz AFCO, do spraw konstytucyjnych. Misja ma poparcie najważniejszych frakcji PE i w przyszłym tygodniu mają ja zatwierdzić szefowie grup politycznych europarlamentu. Na jej czele stanie prawdopodobnie sprawozdawca do spraw Polski hiszpański socjaldemokrata Juan Fernando López Aguilar oraz szef komisji AFCO, były przewodniczący PE Antonio Tajani.

Rozmówcy RMF FM twierdzą, że eurodeputowani będą chcieli się spotkać z najwyższymi władzami w Polsce, a także z sędziami, organizacjami pozarządowymi oraz opozycją. Rezultatem misji będzie raport, który może się stać podstawą do rezolucji PE. Może odegrać też rolę w toczącej się procedurze art. 7 przeciwko Polsce.

Czytaj więcej

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że Konstytucja ma prymat nad prawem UE

Przypomnijmy, Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej orzekł 7 października 2021 r., na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, że niektóre przepisy unijne nie są zgodne z Konstytucją RP. Trybunał orzekł m.in., że działania organów UE poza zakresem kompetencji są niezgodne z polską konstytucją.

TK orzekł m.in., że przepis prawa unijnego uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów Konstytucji, jest niezgodny z ustawą zasadniczą. Trybunał stwierdził również niezgodność z Konstytucją przepisów UE, w zakresie w jakim organy UE działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę.